Od 31 lipca br. nie można ustanawiać nowych własnościowych praw do lokalu. Taki zakaz wprowadziła obowiązująca od tej daty nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Od tej zasady uczyniono jeden wyjątek.
Dotyczy on lokali w budynkach położonych na gruncie, do którego spółdzielni mieszkaniowej nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego. Tam do 31 grudnia 2010 r. lokatorzy mogą się teoretycznie ubiegać o własnościowe prawo do lokalu (art. 7 ust. 2 przepisów przejściowych nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 14 czerwca 2007 r.). A co, jeśli spółdzielni przysługują dwa tytuły prawne do gruntu?
Do Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej napływają wnioski chętnych do wykupu mieszkań lokatorskich.
- Niestety, nie wszystkie można zrealizować - mówi Elżbieta Tutak, wiceprezes. Chodzi o niemal tysiąc mieszkań na osiedlu Wawrzyszew. Tam każdy budynek stoi na kilku nieruchomościach, do których WSM przysługują dwa różne tytuły prawne: prawo użytkowania wieczystego oraz prawo własności.
- Nie możemy przenieść na spółdzielcę własności mieszkania bez ustanowienia udziału w nieruchomości wspólnej, w skład której wchodzi także grunt. Jak to zrobić, jeżeli do gruntu spółdzielni przysługują dwa różne tytuły prawne? Mamy także poważne wątpliwości, czy możliwe jest ustanowienie własnościowego prawa do lokalu.