Zarząd spółdzielni mieszkaniowej, której czytelnik jest członkiem, ustalił dla celów tego przekształcenia, że własność mieszkania nie będzie obejmowała piwnic przypisanych teraz do poszczególnych mieszkań. Czytelnik chciałby uzyskać na własność także piwnicę. Pyta, jak podważyć taką uchwałę. Czy jest ona zgodna z prawem i czy można się domagać, by akt własności objął także użytkowaną dotychczas piwnicę.
Uchwałę tej treści spółdzielnia mogła podjąć, ale przed 31 lipca 2007 r. Wolno jej było zaliczyć piwnice do nieruchomości wspólnej i określić wielkość udziałów w niej, związanych z odrębną własnością poszczególnych mieszkań, z uwzględnieniem powierzchni wszystkich piwnic znajdujących się w budynku. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 8 czerwca 2006 r. (sygn. II CSK 37/06).
Od 31 lipca 2007 r. takie uchwały straciły jednak ważność.
W tym dniu bowiem weszła w życie nowelizacja ustawy z 2002 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, która zmieniła m.in. art. 42 ustalający warunki, jakie spełniać powinna uchwała określająca przedmiot odrębnej własności wszystkich mieszkań, a także lokali o innym przeznaczeniu. Podjęcie takiej uchwały, w formie pisemnej, należy do zarządu spółdzielni.
Uchwała musi teraz m.in. określać rodzaj, położenie i powierzchnię lokali oraz pomieszczeń przynależnych, w tym piwnic lub pomieszczeń gospodarczych, jeśli piwnica lub pomieszczenie gospodarcze jest w tym budynku przyporządkowane danemu lokalowi, a ten, do kogo należy dane mieszkanie, dany lokal, faktycznie piwnicę lub pomieszczenie gospodarcze użytkuje.