Kiedy wspólnota jest mała, a kiedy jest duża

Aktualizacja: 31.03.2008 07:57 Publikacja: 31.03.2008 03:14

W naszym domu jest dziewięć lokali mieszkalnych, z czego wyodrębnione zostały już cztery z nich. Czy w związku z tym jesteśmy małą wspólnotą mieszkaniową czy dużą? Musimy mieć wybrany zarząd czy nie? A może poczekać z ustaleniem zarządu, aż wyodrębnione zostaną pozostałe mieszkania, co jednak może trochę potrwać?

Stanisława R., Sochaczew

Odpowiada Paweł Puch, prawnik, serwis oferty.net:

Artykuł 19 ustawy o własności lokali stanowi, że jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.

Dla określenia, z jaką wspólnotą mieszkaniową mamy do czynienia, nie jest ważne, ile lokali zostało wyodrębnionych, tylko ile lokali w danej nieruchomości możliwych jest do wyodrębnienia.

Jeżeli więc w danej nieruchomości jest na przykład dziewięć lokali możliwych do wyodrębnienia, to dla określenia, w jaki sposób ma być sprawowany zarząd, sięgnąć należy nie do przepisów kodeksu cywilnego dotyczących współwłasności, lecz do ustawy o własności lokali.

Zatem mimo że w nieruchomości na razie wyodrębniono na przykład tylko cztery lokale, to mamy do czynienia z instytucją, którą w języku potocznym nazywa się dużą wspólnotą mieszkaniową. W związku z tym wspólnota ma obowiązek na przykład wybrać zarząd, gdyż zgodnie z art. 20 ustawy o własności lokali, jeżeli liczba lokali wyodrębnionych wraz z lokalami niewyodrębnionymi jest większa niż siedem, właściciele lokali są zobowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu.

Do zarządu taką nieruchomością należy stosować też wszystkie inne przepisy ustawy o własności lokali dotyczące zarządu nieruchomością.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem