Chodzi o funkcjonariuszy celnych przeniesionych przed 31 października 2003 r. przeważnie z granic zachodniej i południowej na granicę wschodnią przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.
Zgodnie z ustawą o służbie celnej w razie przeniesienia do innej miejscowości, z której dojazd jest znacznie utrudniony, zapewnia się funkcjonariuszowi celnemu odpowiednie warunki mieszkaniowe, z uwzględnieniem jego sytuacji rodzinnej. Jeżeli jest to niemożliwe lub utrudnione oraz jeżeli on sam lub członkowie jego rodziny nie posiadają mieszkania w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej, przysługuje równoważnik pieniężny.
Tymczasem celnicy przeniesieni przed tą datą skarżą się do rzecznika, że nie wypłaca się im równoważnika, choć nie mają mieszkań.
Dzieje się tak, bo rozporządzenie ministra finansów z 18 maja 2004 r. w sprawie świadczeń związanych z przeniesieniem funkcjonariusza celnego do pełnienia służby w innej miejscowości pozbawiło – w § 25 ust. 1 – prawa do takiego równoważnika funkcjonariuszy, którzy zostali przeniesieni do pełnienia służby w innej miejscowości do 31 października 2003 r. włącznie. Właśnie ten przepis rzecznik zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego.
W ocenie Janusza Kochanowskiego jest on niezgodny z ustawą o służbie celnej. Nie uzależnia ona bowiem prawa do równoważnika od daty służbowego przeniesienia. Minister wykroczył także poza granice upoważnienia ustawowego, ponieważ nie wykonał ustawy, lecz ją zmodyfikował.