Kupując mieszkanie, ludzie zwracają uwagę przede wszystkim na jego lokalizację, stan i cenę. Bardziej dociekliwi próbują również przed zakupem poznać sąsiedztwo czy okolicę. Mało kto interesuje się jednak formą własności lokalu.
– Osób mających świadomość konsekwencji wynikających z zakupu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest bardzo mało. Czasami klienci pytają, co oznacza, że mieszkanie ma status lokalu hipotecznego czy dlaczego nie ma księgi wieczystej. Z reguły forma własności jest im jednak obojętna – podkreśla Adam Gałkowski z WM Nieruchomości. – W związku z tym, prowadząc transakcję sprzedaży własnościowego prawa do lokalu, staramy się zawsze sprawdzić kondycję spółdzielni, mimo że pracując tak długo na rynku, wiemy zazwyczaj, czego po danym podmiocie można się spodziewać.
Nie każdy jednak taką wiedzą dysponuje. Bez niej można bardzo szybko stać się członkiem spółdzielni, która chyli się ku upadkowi.
Do upadłości spółdzielni stosuje się przepisy prawa spółdzielczego, ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 15 grudnia 2000 roku oraz prawa upadłościowego i naprawczego. Taka liczba podstaw prawnych sprawia jednak, że regulacje w zakresie upadłości są mało klarowne, przez co pozwalają na liczne interpretacje.
– Z treści przepisu art. 130 § 1 i 2 prawa spółdzielczego wynika, że upadłość spółdzielni mieszkaniowej ogłasza się, gdy osiągnie ona stan niewypłacalności rozumiany jako ten, w którym w spółdzielni według sprawozdania finansowego ogólna wartość aktywów nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich zobowiązań. Przepis ten w pewnym zakresie odpowiada przesłankom ogłoszenia upadłości z prawa upadłościowego i naprawczego. Budziło to poważne rozbieżności w doktrynie aż do czasu, gdy Sąd Najwyższy rozstrzygnął, iż podstawę do ogłoszenia upadłości spółdzielni, w tym także mieszkaniowej, może stanowić trwałe zaprzestanie płacenia długów (vide postanowienie SN z 4 grudnia 1998 roku) – tłumaczy Monika Bukowska, adwokat współpracujący z Pragma Inkaso. – Trzeba jednak wyjaśnić, że postanowienie zostało wydane pod rządami prawa upadłościowego z 1934 roku i tam przesłanką ogłoszenia upadłości było trwałe zaprzestanie płacenia długów. Obecnie raczej powszechnie akceptowane jest stanowisko, iż przesłanka ogólna ogłoszenia upadłości z art. 10 i 11 prawa upadłościowego, a więc niewykonanie wymaganych zobowiązań, jest wystarczającą do ogłoszenia upadłości spółdzielni, także mieszkaniowej.