Wielkość uzyskanego kredytu zależy od prawidłowego wypełnienia kosztorysu budowy oraz harmonogramu prac. Bank nie zapłaci za części budowy nieujęte w kosztorysie, np. za ogrodzenie, które nie znalazło się w zestawieniu kosztów.
W większości banków środki uzyskane z kredytu muszą być przeznaczone na elementy nierozerwalnie z domem związane (glazura, podłogi itp.). Każdy kosztorys jest przez bank weryfikowany. Rzeczoznawca banku ocenia, czy za zadeklarowaną kwotę można wybudować dom zgodnie z projektem i założonym standardem, a z drugiej strony, czy podana kwota nie przewyższa wartości nieruchomości. Jak twierdzą analitycy, w praktyce mamy tendencje do zaniżania kosztów związanych z budową.
[srodtytul]Na działkę i dom[/srodtytul]
Coraz więcej banków wychodzi z założenia, że zakup działki i budowa domu to inwestycja jak każda inna i oferuje jeden kredyt na ten cel. Uzyskanie takiego kredytu jest możliwe tylko wtedy, gdy wydane jest pozwolenie na budowę. W przeciwnym razie bank udzieli kredytu na kupno działki, a dopiero po uzyskaniu odpowiednich dokumentów kwota kredytu zostanie podwyższona.
W niektórych bankach do podpisania umowy na całą kwotę kredytu wystarczy przedstawienie projektu domu. Bank oferuje wtedy kredyt, który jest podzielony na dwie części. Pierwsza transza kredytu jest wypłacana na zakup działki, a po załatwieniu wszelkich pozwoleń wypłacane są kolejne transze.