Negocjacje także prowadzą samodzielnie, mimo że pośrednik gwarantuje większe bezpieczeństwo transakcji.

Pośrednicy powinni więc poszerzyć zakres swoich usług np. o doradztwo. Niestety nie każdy z nich będzie w stanie zaoferować fachowe porady i opinie – do tego potrzebne są wiedza, doświadczenie oraz umiejętność sporządzania analiz.

Pośrednicy muszą więc zacząć uczyć się zawodu doradcy, bo obecnie profesjonalistów w tym zawodzie jest niewielu – mało kto potrafi dziś fachowo określić perspektywy dla danej inwestycji. Ponadto powinni również zmienić metody działania i postawić na nowoczesne rozwiązania technologiczne, inwestując np. w odpowiednie oprogramowania komputerowe, wspomagające ich pracę. Inaczej czekają ich ciężkie czasy.

Zwłaszcza że ustawa o gospodarce nieruchomościami, przyznając zawód doradcy licencjonowanym pośrednikom, rzeczoznawcom czy zarządcom, jednocześnie nie broni dostępu do wykonywania tych usług osobom spoza branży. Na rynku pojawia się zatem coraz więcej firm konsultingowych, których pracownicy nie posiadają licencji zawodowych.

Z drugiej strony niewiele można dziś znaleźć kursów dla doradców rynku nieruchomości, które byłyby na odpowiednim poziomie. A te najlepsze i najbardziej prestiżowe kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych. A tyle nie każdy jest w stanie zapłacić.