SBM Ruda w Warszawie przeprowadza obmiary budynków i poszczególnych mieszkań, aby umożliwić ich przekształcenie w odrębną własność. Kilku lokatorów nie chce jednak wpuścić pracowników do swoich mieszkań, przez co niemożliwe jest ustalenie ich powierzchni.
– Przepisy nie przewidują takiej sytuacji, wspominają tylko, że można zmusić lokatora do udostępnienia mieszkania w razie awarii – podkreśla prezes Dariusz Śmierzyński. Art. 61 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950]ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (DzU. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 ze zm.[/link]) nakazuje też udostępnić mieszkanie przy okresowych inspekcjach urządzeń technicznych i przy remontach. Spółdzielnia skierowała więc pozwy do sądu, aby ten nakazał – na podstawie przepisów [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] o prawie własności – udostępnienie mieszkań do obmiaru.
– Ponieważ wiele mieszkań zostało częściowo przerobionych albo przebudowanych, to nie mogę poświadczyć nieprawdy i wziąć starych danych z przydziałów lokali. Obmiar jest konieczny – podkreśla Śmierzyński. Trudności ze stosowaniem art. 61 ustawy, a zwłaszcza konieczność występowania w wielu przypadkach do sądu, dostrzegają w swoich komentarzach eksperci zajmujący się spółdzielczością, m.in. Ewa Bończak-Kucharczyk. Sejm przy okazji nowelizacji przepisów nie zdecydował się jednak na poprawki w tej kwestii.
[srodtytul]Kłopotliwe piwnice[/srodtytul]
Wykupy utrudnia też sprawa piwnic, bo nie jest możliwe, aby znajdowały się one – jako pomieszczenia przynależne – poza granicami nieruchomości gruntowej (patrz ramka). Przez to trudno podzielić nieruchomości wielobudynkowe na takie działki, na terenie których znajdowałyby się tylko pojedyncze budynki.