[b][i]Jakie ciężary, ew. zadłużenie, przechodzą na nowego właściciela domu? Czy jeśli poprzednik miał długi w elektrowni lub jakieś zaległości w podatkach od nieruchomości, to po podpisaniu przeze mnie aktu notarialnego te zobowiązania przejdą na mnie?[/i][/b]
[i] (nazwisko do wiadomości redakcji)[/i]
[b]Odpowiada Mariusz Zając, kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr[/b]
– Co do zasady, nabywca nieruchomości będzie obciążony zobowiązaniami, które zostały zabezpieczone hipoteką obciążającą nabytą nieruchomość lub ciężarami stanowiącymi ograniczone prawa rzeczowe ustanowione na nieruchomości. Dotyczy to zarówno zobowiązań o charakterze cywilnym, takim jak np. kredyty czy pożyczki zaciągnięte przez poprzedniego właściciela domu, których zabezpieczenie stanowi ustanowiona na nieruchomości hipoteka, jak również zaległości podatkowe, których zapłata została zabezpieczona poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej na rzecz Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto, nabywca nieruchomości jest ograniczony w wykonywaniu swoich praw przez ograniczone prawa rzeczowe, które mogą obciążać nieruchomość, takie jak użytkowanie, służebności lub prawa dożywocia. Potencjalny nabywca może znaleźć informacje o powyższych obciążeniach w księdze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości.
Nabywca, przez sam fakt nabycia nieruchomości, nie przejmuje na siebie odpowiedzialności za zobowiązania zbywcy wynikające z opóźnień w zapłacie należności na rzecz dostawców mediów lub usług telekomunikacyjnych. Nabywca może przejąć na siebie odpowiedzialność za dotychczasowe zobowiązania zbywcy nieruchomości, za zgodą wierzyciela, np. operatora telekomunikacyjnego, jeżeli zdecyduje się przejąć prawa i obowiązki wynikające z umów, których stroną był zbywca, stając się stroną tych umów. Oczywiście bezpieczniejszym dla nabywcy nieruchomości rozwiązaniem jest zawarcie nowych umów o dostawę wody, gazu, energii elektrycznej oraz usługi telekomunikacyjne.