Siostra pana J. M. chce mu podarować 10 proc. udziałów w lokalu użytkowym (sklep) o powierzchni 100 mkw. Sama otrzymała te udziały w spadku po ojcu. To pierwsza darowizna pomiędzy siostrą i panem J. M. Jej wartość to 40 tys. zł. Oświadczenia woli darczyńcy i obdarowanego mają być potwierdzone w akcie notarialnym.

Pan J. M. zapytał urząd skarbowy, czy darowizna od siostry będzie podlegała opodatkowaniu. Odpowiedzi udzielił dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Uznał, że J. M. skorzysta ze zwolnienia z podatku od darowizny zgodnie z art. 4a [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174085]ustawy o podatku od spadków i darowizn[/link]. Przepis ten zwalnia od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Muszą być jednak spełnione pewne warunki. Najważniejszy to obowiązek zgłoszenia nabycia darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Jego niedopełnienie powoduje, że obdarowany będzie musiał zapłacić podatek.

Są jednak dwa przypadki, gdy obdarowany nie musi zgłaszać darowizny: gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego lub wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w ciągu pięciu lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tj. 9637 zł).Ponieważ J. M. poinformował, iż umowa darowizny ma być zawarta w formie aktu notarialnego, to nie będzie na nim ciążył obowiązek złożenia zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych [b](IPPB2/436-379/08-4/MZ)[/b].

[i]Źródło: http://sip.mf.gov.pl[/i]