- Wzrosty były widoczne praktycznie na wszystkich rynkach, w tym w Polsce, gdzie wartość inwestycji wyniosła 1,7 mld euro i była wyższa o 109 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej CBRE.
W Europie w pierwszym kwartale tego roku pobito dotychczasowy rekord z 2015 roku. - Rekordowe wyniki pokazują, jak duży był apetyt globalnych inwestorów na nieruchomości - mówi cytowany w komunikacie Przemysław Felicki, szef działu inwestycji w CBRE. - Oczywiście, od marca obserwujemy wyraźną zmianę nastrojów, co wiąże się w wybuchem epidemii koronawirusa i jej wpływem na ludzi, firmy i gospodarkę w całej Europie. Efekty tego zjawiska będą widoczne dopiero w kolejnych kwartałach. Rynek nieruchomości w okres niepewności związanej z koronawirusem wszedł jednak w bardzo dobrej formie, co w perspektywie długoterminowej pozwala zachować optymizm - podkreśla.
Z raportu CBRE wynika, że w pierwszym kwartale tego roku łączna wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie to 85,5 mld euro. Oznacza to wzrost o aż 52 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok temu. Został pobity dotychczasowy rekord odnotowany w pierwszym kwartale 2015 roku.
- Znaczące wzrosty odnotowano m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie wartość transakcji wyniosła aż 17,2 mld euro, co oznacza 33 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podają autorzy raportu CBRE. - Ten wzrost w UK to efekt m.in. większej stabilności politycznej po grudniowych wynikach wyborów parlamentarnych. Dobre wyniki odnotowano również w Niemczech, Francji i Hiszpanii - wzrost o odpowiednio 97, 38 i 54 proc. Na dane z Niemiec wpłynęły dwie duże transakcje o wartości 10 mld euro, a w Wielkiej Brytanii Blackstone dokonał zakupu platformy studenckiej IQ za 4,7 mld funtów.
Wartości inwestycji wzrosły również w Polsce - aż o 109 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 roku, osiągając 1,7 mld euro. - Irlandia zanotowała 110 proc. wzrost przy transakcjach o wartości 1,3 mld euro. Szczególnie dobre wyniki odnotował sektor biurowy i mieszkaniowy w Dublinie - podają eksperci CBRE. - We Włoszech, dzięki dobrym wynikom w przemyśle, logistyce i handlu detalicznym, odnotowano wzrosty od 5 do 1,8 mld euro. Wśród krajów skandynawskich wyróżnia się Szwecja, która odnotowała wynik lepszy o 97 proc., w porównaniu rok do roku. Większą wartość inwestycji odnotowano także w Czechach, Portugalii, Belgii i Luksemburgu.