Najdrożej w Sopocie, najtaniej w Poznaniu

Za cenę jednego metra mieszkania w Sopocie można kupić dwa metry w Poznaniu - wynika z raportu Szybko.pl i Expandera na temat rynku wtórnego mieszkań oraz sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych

Publikacja: 14.04.2010 12:36

Najdrożej w Sopocie, najtaniej w Poznaniu

Foto: www.sxc.hu

Red

Analitycy prześwietlili zamknięte już transakcje kupna i sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach. W sytuacji, gdy podaż jest większa niż popyt, wynik był łatwy do przewidzenia: ceny ofertowe są wyższe od transakcyjnych.

- Ich porównanie potwierdza obiegową tezę o 5-10 procentowym marginesie ceny pozostawionym przez sprzedającego do negocjacji - mówi Marta Kosińska z www.szybko.pl.

Wyjątkiem jest Gdynia, gdzie według statystyk cena ofertowa jest o 50 złotych niższa od transakcyjnej. Różnica ta jest jednak niewielka i zdaniem Kosińskiej wynika raczej z innego doboru próby i potencjalnego błędu statystycznego niż z faktu windowania i licytowania ceny przez kupujących.

Według raportu wskaźnik zmiany średniej ceny w siedmiu polskich aglomeracjach dla ostatniego miesiąca wynosi +0,3%. To zdecydowanie mniej niż styczniu czy lutym. W Łodzi, Lublinie, Szczecinie, Toruniu, Opolu, Olsztynie, Białymstoku i Katowicach wskaźnik zmiany średniej ceny dla marca 2010 wynosi +0,7% i również jest niższy w tym roku. Charakterystyczne jest zróżnicowanie cen w zależności od wielkości: mieszkania jednopokojowe należą do grupy najdroższych, ich ceny są (w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni) o 4% wyższe od średniej. Wyjątkiem jest jednak Sopot - tam mieszkania małe, 1 i 2 pokojowe w przeliczeniu za metr kwadratowy są tańsze niż mieszkania duże 3 i 4 pokojowe.

- Jest to oczywiście potwierdzenie faktu, iż generalna reguła nie zawsze precyzyjnie określa rzeczywistość. W przypadku Sopotu mieszkania duże 3 i 4 pokojowe to nieruchomości o podwyższonym standardzie, które mogą być również przeznaczane pod wynajem sezonowy - zwraca uwagę Marta Kosińska.

Gdzie najłatwiej kupić używane mieszkanie lub dom za kredyt w ramach programu "Rodzina na Swoim"?

- W jedenastu na 34 wyodrębnione rejony do dopłat kwalifikuje się 90 i więcej procent mieszkań dostępnych na rynku - mówi Marta Kosińska. - W Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu, Łódzi, Opolu, Białymstoku, Katowicach, Olsztynie, Poznaniu czy Kielcach poziom urzędowego wskaźnika znacznie przekracza poziom średniej ceny w danym mieście.

Natomiast wyjątkowo mało mieszkań kwalifikuje się do programu w Lublinie (15%), Krakowie (19%) i Warszawie (28%). Mimo wzrostu poziomu wskaźnika dla tych miast o 202 złotych w Lublinie, 314 w Warszawie i 442 złote w Krakowie jest on nadal o kilkaset złotych niższy niż notowane tam średnie ceny.

Analitycy Expandera przyjrzeli się bankowej ofercie kredytów mieszkaniowych. Marzec był kolejnym miesiącem stabilizacji oprocentowania - dla kredytów złotowych wzrosło ono przeciętnie zaledwie o 0,01 punktu procentowego względem poprzedniego miesiąca. Średni poziom marż w tym okresie nie zmienił się.

- W najbliższym czasie możemy się jednak spodziewać redukcji kosztów, związanych z korzystaniem z kredytów mieszkaniowych w rodzimej walucie, w związku z obserwowanymi spadkami stawki WIBOR - prognozuje Aneta Rózga z Expandera.

W marcu trzymiesięczny WIBOR spadł z poziomu 4,15% do 4,1%, osiągając 13. kwietnia historycznie niską wartość 3,92%.

- Ponieważ banki ustalają oprocentowanie kredytów złotowych, bazując na obniżającej się stawce WIBOR, jej redukcja powinna w najbliższym czasie wpłynąć na obniżenie oprocentowania - uważa A. Rózga.

[srodtytul][i]Zobacz [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/475949]pełną wersję raportu[/link][/i][/srodtytul]

Nieruchomości
Ghelamco pod presją, zwróć uwagę na ważne daty
Nieruchomości
W Białce Tatrzańskiej powstanie luksusowy aparthotel
Nieruchomości
Mieszkanie z drugiej ręki na wysoki połysk. Warto kupić?
Nieruchomości
Budowane latami osiedla jak miasta kwadransowe
Nieruchomości
Najlepiej wynagradzani prezesi spółek deweloperskich w 2024 r.
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku