[b][i]Czy jest możliwość sprzedaży mieszkania po dwóch latach od wykupienia od gminy bez utraty bonifikaty, jeżeli pogorszyła się sytuacja materialna? W zamian chcę kupić 1/2 mieszkania od siostry. To mieszkanie jest tańsze. [/i][/b]
[b] - K.P. [/b]
Zasady zwrotu bonifikaty udzielonej przy wykupie lokalu mieszkalnego od gminy określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175872]ustawa o gospodarce nieruchomościami[/link] (dalej ugn). Z art. 68 ust. 2 ugn wynika, że jeżeli nabywca mieszkania wykupionego od gminy zbył je przed upływem 5 lat od dnia nabycia, musi zwrócić gminie kwotę równą zwaloryzowanej bonifikacie. Gmina dowiaduje się o transakcji m.in. z aktu notarialnego, którego wypis notariusz ma obowiązek przesłać do gminy.
Ustawa przewiduje kilka sytuacji, gdy pomimo zbycia lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat, upustu zwracać nie trzeba. Jest tak m.in. w przypadku, gdy środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy (od dnia zawarcia umowy sprzedaży) na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe (art. 68 ust. 2a pkt 5). Z brzmienia przepisu można wnioskować, że chodzi o wszystkie środki uzyskane ze sprzedaży, a więc całą otrzymaną od kupującego cenę. Innymi słowy cena zakupu nowego mieszkania ujawniona w akcie notarialnym nie może być niższa niż kwota, za którą sprzedane zostało wykupione mieszkanie komunalne. Tak też interpretują ten przepis gminy. Na przykład żądają zwrotu bonifikaty w sytuacji, gdy nowo nabyte mieszkanie lub dom kosztowało mniej niż wynosiła cena, którą sprzedający uzyskał za lokal wykupiony od gminy, a nadwyżka przeznaczona została na remont lub wykończenie nowego lokalu czy domu. Niektóre gminy nie uznają też prawa do zatrzymania bonifikaty, gdy nowo nabyty lokal jest przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Ich zdaniem pieniądze ze sprzedaży powinny być zatem wydane na nabycie lokalu będącego przedmiotem odrębnej własności, choć z przepisu art. 68 ust. 2a pkt 5 ugn nie wynika wprost taki wymóg.
Czytelniczka może też spróbować wystąpić do prezydenta lub burmistrza z wnioskiem o odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty z powodu trudnej sytuacji materialnej. Gmina może bowiem odstąpić, za zgodą rady gminy, od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty w innych przypadkach niż określone w ust. 2a. Ma do tego prawo na podstawie art. 68 ust. 2c ugn. Warto byłoby zatem zasięgnąć informacji bezpośrednio w gminie - najlepiej zwrócić się o nią na piśmie.