[b][i]Wspólnie z żoną nabyliśmy lokal mieszkalny (stanowiący odrębną własność) oraz udział w nieruchomości wspólnej. Nieruchomość stanowi majątek objęty wspólnością ustawową małżeńską. Moje pytanie: ile egzemplarzy "Informacji w sprawie podatku od nieruchomości" (wzór druku uchwalony przez radę miasta) mamy złożyć do urzędu miasta? Jeśli dwa, tzn. żona jeden druk i ja drugi, to jak wpisać dane dotyczące powierzchni gruntu i powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego? Czy każde z nas wpisuje dane z aktu notarialnego czy też połowę tych powierzchni? Jeśli każdy z nas wpisze dane z aktu notarialnego, to wynikałoby, że każdy ma zapłacić podatek od całości, czyli podwójnie.[/i][/b]
[b]- K.T.[/b]
Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182297]ustawą o podatkach i opłatach lokalnych[/link] podatnikiem podatku od nieruchomości jest m.in. właściciel lub współwłaściciel tej nieruchomości. W przypadku współwłasności obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach (art. 3 ust. 4). Istota solidarnego obowiązku podatkowego sprowadza się do tego, że wszyscy współwłaściciele są zobowiązani do płacenia podatku od wspólnej nieruchomości, lecz zapłacenie całego podatku przez choćby jednego z nich powoduje wygaśnięcie zobowiązania podatkowego w stosunku do wszystkich (zob. też definicję zobowiązania solidarnego w art. 366 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]).
Ustawa reguluje również odpowiedzialność podatkową właściciela (współwłaściciela) tzw. nieruchomości lokalowej (wyodrębniona własność lokalu wraz z udziałem w gruncie i częściach wspólnych budynku). W takiej sytuacji właściciel (współwłaściciel) lokalu odpowiada za podatek od całego lokalu, natomiast w zakresie podatku od gruntu oraz części wspólnych budynku obowiązek podatkowy ciąży na nim tylko w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku (art. 3 ust. 5).
Jeśli podatnik jest osobą fizyczną, to powinien złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego (art. 6 ust. 6). Taką okolicznością może być m.in. nabycie lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej.