[i][b]Odziedziczyłem wraz z siostrą mieszkanie własnościowe po zmarłych rodzicach. Ojciec zmarł w grudniu 2008 r. i po nim wraz z mamą nabyliśmy po 1/3 spadku. Złożyliśmy wtedy odpowiednie zgłoszenia do miejscowego US. Niestety, matka zmarła w grudniu 2009 i z siostrą odziedziczyliśmy część mamy. W efekcie ja i siostra staliśmy się właścicielami nieruchomości "po połowie".
Ja od około 6 lat nie jestem już zameldowany w tym mieszkaniu (poprzednio byłem tam zameldowany przez około 22 lata), moja siostra ciągle jest tam zameldowana, jednakże od kilku lat wynajmuje mieszkanie w innej miejscowości i tam zamieszkuje.
Zamierzamy wraz z siostrą sprzedać omawianą nieruchomość. Mimo złożonych zgłoszeń o nabyciu spadku nie jestem pewny, czy nie powinienem zapłacić podatku z tytułu nabycia nieruchomości. Nie mam też pewności, czy mogę skorzystać ze zwolnienia podatkowego od sprzedaży tej nieruchomości, a jeśli tak, to jaka to będzie ulga? W 2009 zniesiono "ulgę meldunkową", ale wprowadzono zwolnienie podatkowe, jeśli środki otrzymane ze sprzedaży przeznaczę na "cele mieszkaniowe”. Co kryje się pod definicją "cele mieszkaniowe"? Czy w trakcie sprzedaży siostra musi się wymeldować z mieszkania po rodzicach (nie ma możliwości zameldowania w wynajmowanym mieszkaniu)? [/b][/i]
- P.U.
Wyjaśnijmy pierwszą wątpliwość. Czytelnik i jego siostra nie muszą płacić podatku od spadku po żadnym z rodziców, gdyż są zwolnieni z tego obowiązku na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=314797]ustawy o podatku od spadków i darowizn [/link]. Zwolnienie podatkowe dla osób najbliższych spadkodawcy obowiązuje od 1 stycznia 2007 r. Nie jest bezwarunkowe. Żeby z niego skorzystać, trzeba zgłosić nabycie spadku naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Czytelnik pisze, że ten warunek został wypełniony po śmierci ojca. Nie jest natomiast jasne, czy także po śmierci mamy. Jeśli nie, to zarówno czytelnik, jak i jego siostra powinni znowu zgłosić w urzędzie skarbowym nabycie spadku po matce. W przeciwnym przypadku zapłacą podatek jak spadkobiercy z I grupy podatkowej, bez prawa do zwolnienia.