[b]Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 25 listopada (sygnatura akt I CSK 692/09).[/b] Choć wyrok dotyczy konkretnej sprawy, ze względu na autorytet Sądu Najwyższego i jego argumentację zakończy niepewność i spory w tym zakresie. Przyjęta w nim zasada proporcjonalnego rozliczenia, niezbyt wygodna dla właściciela gruntu (gminy czy Skarbu Państwa), jest po prostu sprawiedliwa.
Wcześniej taką zasadę SN przyjął w uchwale z 2004 r. w odniesieniu do przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Znalazła ona potem (w 2007 r.) wyraz w art. 33 ust. 3a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=357084]ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.[/link] Zobowiązuje on właściciela gruntu w razie rozwiązania umowy użytkowania wieczystego do zwrotu opłaty rocznej za niewykorzystany okres użytkowania wieczystego.
[ssrodtytul]Tysiące transakcji[/srodtytul]
Nie pomyślano, by tę zasadę i racje, które za nią stoją, odnieść odpowiednio do sytuacji, gdy w trakcie roku dochodzi do sprzedaży prawa użytkowania wieczystego. Takich transakcji są tysiące.
[wyimek]3 proc. wartości nieruchomości płaci użytkownik wieczysty budynku oddanego na cele komercyjne[/wyimek]