Problem rozliczeń wydatków na media między wspólnotami mieszkaniowymi i ich członkami od dawna budził wątpliwości. Rozstrzygnięciem jednego ze sporów zajął się Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt:I FSK 423/10).
Powszechna praktyka jest taka, że z dostawcami wody, prądu, ciepła, gazu itp. umowy zawierają nie poszczególni lokatorzy, ale wspólnoty. Pobierają one od właścicieli lokali opłaty na pokrycie wydatków związanych z zarządem częścią wspólną oraz zaliczki na media dostarczane do mieszkań. Dostawcy wystawiają jedną fakturę na wspólnotę, a później ta dzieli opłaty na mieszkańców, najczęściej na podstawie odczytów liczników.
Czy może odliczyć VAT
Zgodnie z ustawą o własności lokali (DzU z 2000 r. nr 80, poz. 903) wspólnota rozlicza się z właścicielami lokali „po kosztach", nie uzyskując przy tym korzyści dla siebie.
NSA rozstrzygał, czy wspólnota może po wcześniejszym zarejestrowaniu się jako podatnik VAT refakturować wydatki na media dostarczane poszczególnym właścicielom. Dzięki temu lokatorzy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, mogliby odliczać VAT wykazany na tych fakturach.
Końcowy odbiorca
Sprawa rozpatrzona przez NSA dotyczyła interpretacji indywidualnej. Minister potraktował w niej wszystkie wpłaty otrzymywane przez wspólnotę jako kwoty, o których mowa w art. 15 ustawy. Zgodnie z tym przepisem właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu. Zdaniem fiskusa zużycie mediów ma charakter wewnętrzny, wspólnota nie świadczy więc usług na rzecz podmiotów trzecich. Nie może więc wystawiać faktur, gdyż nie dochodzi do odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (DzU z 2004 r. nr 54, poz. 535).