Właściciel ma prawo do korzystania ze swojej nieruchomości w każdy sposób, byleby był dozwolony przez prawo. Musi jednak pamiętać, że korzystając z niej (czy to mieszkając, czy prowadząc działalność produkcyjną lub hodowlę zwierząt itp.), nie może oddziaływać na sąsiednią nieruchomość w sposób odczuwalny i dokuczliwy dla jej właścicieli. Zasada ta wynika z art. 144 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Za sąsiednią uważana jest przy tym nie tylko ta nieruchomość, która przylega bezpośrednio do naszej, ale również ta, która jest w zasięgu zakłóceń.
Nie wszystko zabronione
Warto jednak pamiętać, że nie każde oddziaływanie na grunt sąsiedni jest zakazane. Możemy np. wejść na działkę sąsiada, aby obciąć gałęzie zwieszające się nad jego częścią z drzewa rosnącego po naszej stronie. Takie wtargnięcie na sąsiedni grunt jest dozwolone. Musimy jednak pamiętać, że jeśli przy tej okazji wyrządzimy sąsiadowi szkodę (np. spadająca gałąź, po jej odcięciu, zniszczy rosnący obok krzew), musimy ją naprawić (czyli zapłacić za ten krzew lub kupić nowy).
Są jednak takie zachowania, które są zakazane (gdyż nadmiernie ingerują w interes sąsiada). I to niezależnie od tego, czy są zamierzone (np. sąsiadowi przelewa się szambo, więc kopie rowek, przez który nieczystości spływają na sąsiednią działkę), czy też niezamierzone (np. rozpalił grilla tuż przy ogrodzeniu i dym z niego przedostaje się na sąsiednią działkę, na której suszy się pranie). Nazywane są one immisjami. To nic innego jak czynności podejmowane na własnej nieruchomości, ale oddziałujące na inną.
Kilka rodzajów
Wspomniane immisje dzielą się na kilka rodzajów. Mogą być pozytywne (gdy oddziałują wprost na sąsiednie nieruchomości przez rozchodzenie się z nieruchomości wyjściowej cząsteczek materii, np. na skutek stosowania chemicznych środków ochrony roślin, promieniowania lub wstrząsów) lub negatywne (gdy dochodzi do tamowania przenikania na nieruchomość światła słonecznego lub fal elektromagnetycznych niezbędnych do prawidłowego odbioru np. telewizji lub radia).
Przykład