Reklama
Rozwiń

Spółdzielnia pokrywa koszty sądów nawet jak wygra

Przepis, który zmusza spółdzielnię do opłacenia kosztów sądowych, nawet gdy to ona wygrała sprawę, może naruszać konstytucję

Publikacja: 30.03.2012 09:41

Spółdzielnia pokrywa koszty sądów nawet jak wygra

Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski Mateusz Dąbrowski

Do takiego wniosku doszedł rzecznik praw obywatelskich. Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął jego wniosek w tej sprawie.

Chodzi o art. 49

1

ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

. Reguluje on, że osoba, która na podstawie tej ustawy może wykupić lokal, w razie bezczynności spółdzielni ma prawo wystąpić do sądu.

Pozew w tej sprawie jest wolny od opłaty sądowej, a koszty sądowe pokrywa spółdzielnia mieszkaniowa. Dotyczy to także wynagrodzenia prawnika wynajętego przez powoda.

Zasadą jest, że osoba, której sąd nie przyznał racji, sama płaci za proces. Wątpliwości RPO dotyczą zdania drugiego tego przepisu – o ponoszeniu kosztów sądowych. W jego ocenie zasady ich pokrywania naruszają wiele artykułów konstytucji, są także sprzeczne z ukształtowanym już orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego.

Zanim rzecznik praw obywatelskich zdecydował się wystąpić z wnioskiem do TK, zwrócił się do ministra transportu i budownictwa. Wpływają bowiem do niego skargi nie tylko od władz spółdzielni, ale także od ich członków.

I jednym, i drugim nie podobają się zasady ponoszenia kosztów postępowania przed sądami powszechnymi na podstawie art. 49

1

ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Chodzi o to, że bez względu na jego wynik pokrywa je spółdzielnia, a w konsekwencji jej członkowie, nawet gdy to ona ma rację. To niejedyna sprawa w TK. Wcześniej z podobnym pytaniem prawnym wystąpił Sąd Okręgowy Warszawa-Praga.

Do takiego wniosku doszedł rzecznik praw obywatelskich. Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął jego wniosek w tej sprawie.

Chodzi o art. 49

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono