Małżonkowie Kwiatkowscy z Warszawy wyremontowali mieszkanie, które odziedziczyli po rodzicach. Wyburzyli m.in. ściankę działową między kuchnią a pokojem. Hałas i kurz przeszkadzał sąsiadom. Straszą ich nadzorem budowlanym.
– Czy wyburzanie i stawianie ścian działowych wymaga załatwienia formalności prawnych – pyta Krzysztof Kwiatkowski. Okazuje się, że nie ma jednej odpowiedzi.
Potrzebne formalności
– Prawo budowlane określa przede wszystkim formalności dla remontu lub przebudowy – wyjaśnia Mariola Berdysz, dyrektor fundacji „Wszechnica Budowlana". Remont należy zgłosić w starostwie, a na przebudowę trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. To ostatnie trzeba też uzyskać w razie remontu w mieszkaniach znajdujących się w budynkach wpisanych do rejestru zabytków. Czy jednak burzenie i przestawianie ścian zalicza się do remontu?
– Nie w każdym wypadku – uważa Mariola Berdysz. Prawo budowlane definiuje bowiem remont jako odtworzenie stanu pierwotnego. Trudno zaś wyburzenie (postawienie) ściany tak zakwalifikować. Według Berdysz w wypadku budynków wielorodzinnych większe prace budowlane, w ramach których przestawia lub burzy się ściany, będą traktowane jako remont. A to oznacza , że trzeba wnieść zgłoszenie do urzędu.
Uwaga!