To zbytnie obciążenie spółdzielni mieszkaniowych – powiedział w piątek Trybunał Konstytucyjny (sygnatura akt: P 8/120).
Trybunał kontrolował art. 49
1
zdanie drugie
Aktualizacja: 30.07.2012 08:20 Publikacja: 30.07.2012 08:20
To zbytnie obciążenie spółdzielni mieszkaniowych – powiedział w piątek Trybunał Konstytucyjny (sygnatura akt: P 8/120).
Trybunał kontrolował art. 49
1
zdanie drugie
, który wprawdzie był zmieniany w 2009 r., ale jego treść normatywna jest w zasadzie taka sama, mianowicie, że w procesie o ustanowienie odrębnej własności lokalu w razie bezczynności spółdzielni koszty sądowe i zastępstwa procesowego (adwokata) pokrywa spółdzielnia.
O zbadanie tej regulacji wystąpił Sąd Okręgowy Warszawa-Praga, który w trakcie rozpatrywania dwóch spraw o ustanowienie odrębnej własności lokalu powziął wątpliwość, czy jest konstytucyjna.
– Zasadą procesu cywilnego jest, że koszty powinna ponosić strona, która bezzasadnie wytoczyła sprawę – argumentował w imieniu SO sędzia Bogdan Wolski. – Tymczasem w tych procesach dochodzi do tego, że strona, która przegrywa, ma jeszcze uzyskać zwrot kosztów, czego nie ma w żadnych innych rodzajach procesów, nawet z udziałem osób najbiedniejszych. Bywa zaś, że sprawy o ustanowienie odrębnej własności wytaczają także spółki. Gdyby powódka nie była w stanie ze względu na brak pieniędzy złożyć pozwu, to przecież sąd by ją zwolnił na ogólnych zasadach – mówił sędzia.
Na rozprawie wskazywano, że takie rozłożenie kosztów procesu może zmuszać spółdzielnię np. do rezygnacji z powołania biegłego – by nie narażać się na koszty, z drugiej strony wszczynający sprawę nie ryzykuje finansowo, niezależnie od sytuacji majątkowej i zachowania w procesie.
Trybunał uznał, że zaskarżony przepis zbytnio faworyzuje przeciwników procesowych spółdzielni, naruszając zasadę równości w procesie. Choć bowiem ustawodawca może przyznać stronom pewne preferencje, konstytucja (art. 45 ust. 1 wz. art. 32 ust. 1) nakazuje ukształtowanie procedury sądowej zgodnie z wymogami sprawiedliwości.
Wyrok wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a jak powiedział Wojciech Hermeliński, sędzia sprawozdawca, w sprawach już prowadzonych sądy będą mogły stosować ogólne miarkowanie kosztów sądowych.
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
Za brak ważnego biletu parkingowego w przypadku przekroczenia czasu postoju nie można nakładać kar - wynika z wy...
Uchwała Sądu Najwyższego nie dała spodziewanego impulsu do walki o rekompensaty finansowe za wyjazdy na wycieczk...
Wniosek o zmianę miejsca głosowania można składać już na 44 dni przed dniem wyborów, nie później jednak niż trze...
Rowerzysta, dojeżdżając do przejazdu rowerowego, nie ma pierwszeństwa. Zyskuje je dopiero, gdy znajdzie się już...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas