Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz zwróciła się do Sądu Najwyższego o jednoznaczne rozstrzygnięcie, czy osoba zatrudniona w spółdzielni mieszkaniowej jest osobą trzecią w rozumieniu art. 8
1
ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz art. 18 § 3 ustawy Prawo spółdzielcze także wówczas, gdy jest członkiem tej spółdzielni.
Pracownik spółdzielni jako osoba trzecia
Zgodnie z ogólną regułą członek spółdzielni może m.in. do zaznajamiać się z umowami zawieranymi przez spółdzielnię z osobami trzecimi. Uprawnienia członków spółdzielni mieszkaniowej idą jeszcze dalej - mogą oni skutecznie żądać kopii takich umów oraz faktur wystawionych na ich podstawie. Jeśli spółdzielnia odmawia, członek spółdzielni ma prawo zwrócić się do sądu rejestrowego o zobowiązanie jej do udostępnienia umowy. Sąd rejestrowy bada wówczas, czy odmowa była oparta na ustawowych przesłankach określonych w art. 18 § 3 Prawa spółdzielczego.
Problem w tym, że nie jest jasne, czy przepisy te mają zastosowanie do umów zawieranych przez spółdzielnię z własnymi pracownikami. Chodzi m.in. o osoby zatrudnione w spółdzielni na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło lub zlecenia czy też innej podobnej umowy. Sądy rozpatrujące wnioski osób, którym spółdzielnie odmawiają prawa wglądu do takich umów lub udostępnienia ich kopii, zajmują rozbieżne stanowiska.