Zbliża się sezon remontów i robót budowlanych. Do niektórych niezbędne będzie załatwienie formalności.
Kiedy potrzebne jest zgłoszenie
Większość prac remontowych nie wymaga pozwolenia, tylko zgłoszenia do starosty (wyjątkiem są zabytki, zawsze niezbędne jest pozwolenie).
Jest to prosta forma załatwiania formalności. Wystarczy złożyć wniosek i niezbędne dokumenty. Najczęściej będzie to oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem oraz proste szkice i rysunki. Następnie trzeba odczekać 30 dni. Jeżeli w tym czasie starosta nie złoży sprzeciwu, można ruszać z remontem. Zdarza się jednak, że w jego ramach planuje się prace, które są czymś więcej, np. rozbudowę czy przebudowę w mieszkaniu lub domu. Tymczasem rozróżnienie to jest ważne.
Jeśli nie dopełni się formalności przed wykonaniem robót budowlanych (a nie jak mylnie się sądzi remontowych), będzie to samowola. Najlepiej zobrazuje to przykład. Pan Jan zabudował balkon i zwiększył tym samym powierzchnię swojego mieszkania, a w konsekwencji i kubaturę całego budynku. W rozumieniu prawa budowlanego jest to typowa rozbudowa, która wymaga pozwolenia.
Gdyby natomiast pan Jan wstawił tylko przesuwane szyby, nie musiałby załatwiać żadnych formalności, takie prace można bowiem zaliczyć do montażu w obiekcie budowlanym urządzeń o wysokości do 3 m.