Strych to część nieruchomości wspólnej. Oznacza to, że jest współwłasnością wszystkich właścicieli lokali w tej nieruchomości.
Strychu, który nie jest samodzielnym lokalem mieszkalnym, nie można sprzedać. Trzeba go więc lub jego część przebudować, aby powstał tam lokal spełniający wymóg samodzielności. Spełnienie tego wymogu stwierdza starosta wydając odpowiednie zaświadczenie.
Wcześniej jednak właścicieli lokali muszą wyrazić zgodę na przebudowę oraz na zmianę swoich udziałów w nieruchomości wspólnej w formie uchwały protokołowanej przez notariusza. Pociąga to za sobą zmienię wszystkie aktów notarialnych ustanawiających odrębną własność. Do aktu notarialnego nie muszą stawać wszyscy właściciele wszelkie oświadczenia w celu wykonania uchwały ze skutkiem w stosunku do nich wszystkich lokali złoży zarząd wspólnoty. Trzeba też dopełnić formalności budowlanych.
Gdy powstanie już samodzielny lokal będący współwłasnością. to można go sprzedać dowolnej osobie.
Pieniądze ze sprzedaży nie będą dochodem wszystkich właścicieli lokali, ale wspólnoty mieszkaniowej. Zgodnie bowiem z uchwałą Sądu Najwyższego z 21 grudnia 2007 r. wspólnota mieszkaniowa, działając w ramach przyznanej jej zdolności prawnej, może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku. Najlepiej było by, by pieniądze ze sprzedaży wspólnota przeznaczyła na cele związane z nieruchomością wspólną np. na remont budynku. Wówczas bowiem będzie ona zwolniona z podatku dochodowego CIT.