Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło właśnie pytanie prawne Sądu Rejonowego z Krakowa. Dotyczy ono aktualizacji opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. Zdaniem jednego z mieszkańców władze miasta, ustalając opłatę, nie uwzględniły poczynionych przez użytkownika nakładów na nieruchomość. Mimo to prezydent Krakowa odmówił zmiany wysokości opłaty.

Spór trafił do samorządowego kolegium odwoławczego. W tym czasie znowelizowano ustawę o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.), a konkretnie jej art. 77 ust. 1. Nowe brzmienie tego przepisu zaczęło obowiązywać 9 października 2011 r. I powstał problem. Do uregulowania tego wprowadzono nowy okres aktualizacji – co trzy lata. Przepis przejściowy ustawy nowelizującej (art. 4) przewidywał zaś, że w sprawach wszczętych, a niezakończonych przed wejściem jej w życie do aktualizacji stosuje się przepisy w nowym brzmieniu. Nowy okres aktualizacji stosuje się więc w tej konkretnej sprawie. SKO postanowiło z tego powodu oddalić skargę. W wypadku mieszkańca Krakowa od ostatniej zmiany wysokości opłaty nie minęły wspomniane trzy lata.

Wątpliwości co do zgodności art. 4 nowelizacji oraz art. 77 ust. 1 u.g.n. z konstytucją nabrał Sąd Rejonowy, do którego odwołał się zainteresowany. Zdaniem sądu użytkownik wieczysty spełnił wszystkie przesłanki z przepisu, by domagać się aktualizacji. Tymczasem jej odmówiono. Doszło więc do naruszenia zasady zaufania obywatela do państwa.