Rynek nieruchomości biurowych w najbliższych miesiącach będzie się rozwijał powoli i dopiero w 2015 r. sytuacja się poprawi dzięki ożywieniu gospodarczemu i lepszym nastrojom wśród przedsiębiorców – wynika z najnowszego badania Cushman & Wakefield.

Dublin wyprzedził Warszawę

Wśród miast, które odnotują najwyższy wzrost czynszów w tym okresie, znajdą się Dżakarta, Dublin i Boston. W Polsce, podobnie jak w innych krajach w naszym regionie Europy, raczej można się spodziewać obniżek stawek.

– Najemcy na całym świecie będą nadal zainteresowani redukcją ilości zajmowanej powierzchni oraz poprawą jej jakości. Wzrasta zależność miejsca pracy od celów i wyników biznesowych – zwraca uwagę Carlo Barel di Sant'Albano, prezes wykonawczy firmy Cushman & Wakefield.

Za wzrost aktywności na europejskim rynku najmu odpowiadały dotychczas miasta najbardziej liczące się na arenie międzynarodowej, takie jak Londyn, Sztokholm i Frankfurt. Ostatnio do tego grona dołączają inne lokalizacje, w tym z peryferyjnych regionów najmocniej dotkniętych kryzysem. Na przykład w Dublinie, przy braku nowych inwestycji deweloperskich, analitycy C&W przewidują dwucyfrowy wzrost czynszów za powierzchnie biurowe. Ich zdaniem czynsze wzrosną dość gwałtownie na rynkach, na których niedobór podaży powierzchni jest największy. Jednak prognozy wskazują na bardzo zróżnicowane trendy w zakresie stawek czynszowych.

Z prognoz C&W wynika, że czynsze za powierzchnie wysokiej jakości w Londynie, Dublinie i Budapeszcie wzrosną o 5 procent lub nawet więcej rocznie, natomiast czynsze w miastach takich jak Mediolan, Praga czy Warszawa będą pod presją na obniżki.

Duży zapas w kraju

Zdaniem ekspertów firmy CBRE w 2013 r. motorem polskiego rynku powierzchni biurowych był sektor BPO (Business Process Outsourcing, czyli nowoczesne usługi dla biznesu). Trend ten powinien się utrzymać w kolejnym roku.

W ciągu dwóch ostatnich lat rynek biurowy w większości dużych polskich miast stawał się coraz bardziej przyjazny dla najemców. Powodem tego jest głównie duża liczba powstających powierzchni biurowych, które są budowane bez podpisanych umów typu pre-let, oraz wzrost wolnych powierzchni biurowych w większości miast regionalnych.

– Taka sytuacja jest dla wielu najemców okazją do przeprowadzki oraz obniżenia czynszu. Stawki czynszu za najlepsze powierzchnie w Warszawie wynoszą obecnie ok. 25–26 euro za mkw. miesięcznie, podczas gdy w lokalizacjach poza centrum Warszawy i w największych miastach regionalnych stawki wynoszą 10–16 euro za mkw. na miesiąc – podaje CBRE.

W sumie w Polsce jest dziś 6,8 mln mkw. nowoczesnych biur. – W trzech pierwszych kwartałach 2013 r. najemców znalazło ok. 791 tys. mkw. powierzchni biurowych w dziewięciu największych polskich aglomeracjach, czyli ok. 7 proc. więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku – mówi Konrad Heidinger, konsultant w CBRE w Polsce. – Widzimy, że zainteresowanie firm z sektora BPO coraz częściej kieruje się w stronę mniejszych miast. Jednak nowe lokalizacje stanowią niewielką konkurencję dla dużych ośrodków.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

—Grażyna Błaszczak