Wokół altan w ogrodach działowych ostatnio gorąco. Wszystko przez niekorzystne dla działkowców wyroki sądów administracyjnych. Stawiają one pod znakiem zapytania legalność prawie wszystkich altan pobudowanych na działkach.
Polski Związek Działkowców chce więc uporządkować ich sytuację prawną. Przygotował projekt nowelizacji ustawy o rodzinnych ogrodach działowych i prawa budowlanego.
Zmiany w przepisach
PZD chce zdefiniować pojęcie altany działkowej. Ma ją zawierać ustawa działkowa. Zgodnie z definicją ma być to wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym o powierzchni 35 m kw. oraz wysokości do 5 m przy dachu stromym i do 4 m przy dachu płaskim. Na terenie ogrodów nie będzie wolno budować altan przekraczających te parametry.
Przepisy prawa budowlanego mają dalej przewidywać, że budowa altany nie wymaga ani zgłoszenia, ani pozwolenia.
Obecnie żaden przepis nie definiuje pojęcia altany. Prawo budowlane mówi jedynie, że pozwolenia na budowę nie wymagają altany w rodzinnych ogrodach działkowych o konkretnej powierzchni i wysokości. Stąd kłopoty działkowców, gdy dochodzi do sporów sądowych, bo nie wiadomo, co altaną jest, a co nie.