Mało mieszkań w centrum Warszawy

Ceny mieszkań deweloperskich w Śródmieściu niewiele się zmieniają. Nowe projekty rzadko trafiają na rynek, a klientów też nie przybywa.

Publikacja: 10.12.2014 10:03

Mało mieszkań w centrum Warszawy

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski

Na chętnych czeka w warszawskim Śródmieściu ok. 600 nowych mieszkań – podaje serwis RynekPierwotny.pl. Są to głównie lokale z wyższej półki. Ich podaż w ciągu ostatniego roku niewiele się zmieniła (bez uwzględnienia mieszkań   wycofanych ze sprzedaży w apartamentowcu Złota 44).

Ten pechowy wieżowiec zgodnie z zapowiedziami nowego inwestora (BBI Development i Amstar) ma w przyszłym roku ponownie wrócić do gry. Podaż w tej dzielnicy wówczas zwiększy się o ok. 250 lokali.

Co jest do wzięcia

– Na radykalną zwyżkę podaży raczej liczyć nie można. W Śródmieściu obowiązują ograniczone warunki inwestycyjne z uwagi na niską dostępność gruntów pod nowe osiedla mieszkaniowe, a popyt jest stabilny. Oferta deweloperska od dawna oscyluje tu w granicach kilkuset mieszkań i prawdopodobnie będzie się to utrzymywać jeszcze przez kilka lat – tłumaczy Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl.

Sporo lokali (ok. 120) jest dziś do kupienia w oddanym do użytku w czerwcu br. Cosmopolitanie przy ul. Twardej.

Ponadto,  jak podaje serwis Tabelaofert.pl, na nabywców ciągle czeka dużo lokali  w oddanych w 2011 r. Apartamentach Solec 24 (102 lokale) czy w projekcie Na Powiślu (78 mieszkań), przy ul.  Kruczkowskiego. Ten budynek jest  gotowy od lutego br.

Sporo lokali, według serwisu RynekPierwotny.pl, jest do kupienia  w inwestycjach Noakowskiego 16 (45 mieszkań) oraz w Kamienicy Muranów (38 ofert) przy ul. Dzielnej. Natomiast w pozostałych projektach oferta nie przekracza po 30 lokali.

– W tym roku pojawiły się dwa projekty: Tamka realizowany przez spółkę Ronson i inwestycja przy ul. Koszykowej, której deweloperem jest spółka Fenix Capital Partners – opowiada Tomasz Pawelec,  analityk z redNet Property Group.

Przeciętna cena ofertowa nowych lokali w Śródmieściu sięga ok. 14,1 tys. zł za mkw. W ciągu ostatnich 12 miesięcy praktycznie się nie zmieniła, co pokazuje stabilność tego rynku.

– Na początku roku średnie stawki były niższe, oscylując na poziomie 13 tys. zł za mkw., ale w maju wprowadzono projekt Tamka ze średnią stawką ok. 18 tys. zł za mkw. To wywindowało cenę do 13,8 tys. zł za mkw. – tłumaczy Pawelec.

Jak dodaje Jarosław Jędrzyński, jakakolwiek zmiana średniej stawki w Śródmieściu nie wynika dziś z trendów cenowych, ale z pojawienia się jednej czy dwóch inwestycji, które wpływają na średnią cenę całej oferty. – W przyszłym roku prawdopodobnie powróci oferta Złotej 44, czyli  ok. 250 apartamentów z ceną dużo wyższą od obecnej średniej, wobec czego ta ostatnia pójdzie w górę. Nie będzie to jednak oznaczało, że mieszkania w Śródmieściu podrożały – podkreśla Jarosław Jędrzyński.

Wieża zawyża

Nie wiadomo jeszcze,  z jakimi stawkami wróci na rynek Złota 44. Jednak mają być one, jak zapowiada inwestor, mocno urealnione w porównaniu do wcześniejszych, niebotycznych stawek  rzędu 30–60 tys. zł za mkw. Prawdopodobnie lokale  będą kosztowały ok. 23–25 tys. zł za mkw.

Tymczasem dziś najdroższe lokale czekają w Cosmopolitanie – średnio za 25 tys. zł za mkw. Jak wyliczają przedstawiciele dewelopera (Tacit Development), cena mkw. zaczyna się od 22,2 tys. zł na ósmym piętrze, a kończy na 28,4 tys. zł na 40. kondygnacji.

– Poza tą inwestycją najdroższe mieszkania to penthouse'y oferowane w Piano House, przy ul. Topiel, w cenie od 2,5 mln do około 6 mln zł, w zależności od powierzchni, co daje średnio ok. 26,5 tys. zł za mkw. – wylicza Jarosław Jędrzyński.

Jak dodaje Tomasz Pawelec, jeszcze tylko w inwestycjach na Powiślu i Tamka można znaleźć mieszkania w cenach powyżej 20 tys. zł za mkw.

Z kolei najtańsze M, w cenach 8,7–9 tys. zł za mkw., są do kupienia w Kamienicy Muranów. Zwykle bowiem śródmiejskie lokale kosztują ponad 10 tys. zł za mkw. – Pojedyncze sztuki poniżej 10 tys. zł za mkw. znajdziemy też np. w inwestycji Trio (9,6 tys. zł za mkw.) czy Rezydencji Piękna Nova (9,9 tys. zł za mkw.) – dodaje Tomasz Pawelec.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu