Reklama
Rozwiń

Podatek od spadków: ulga a sprzedaż nieruchomości

Specjalne zwolnienie dla nieruchomości przewidziane w ustawie o podatku od spadków i darowizn nie ma zastosowania, gdy spadkobierca sprzeda lokum przed upływem pięciu lat i pieniądze odda innej osobie.

Aktualizacja: 24.12.2014 20:25 Publikacja: 24.12.2014 12:36

Podatek od spadków: ulga a sprzedaż nieruchomości

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Ulgi i zwolnienia podatkowe to wyjątki od zasady powszechności opodatkowania. I jako takie muszą być interpretowane ściśle, a podatnik, żeby z nich skorzystać, musi spełnić wszystkie warunki ustanowione przez ustawodawcę. Niespełnienie choćby jednego kończy się pozbawieniem prawa do preferencji. Przekonała się o tym podatniczka, której skargę kasacyjną oddalił ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny.

W kwietniu 2007 r. sąd stwierdził nabycie spadku po zmarłym pół roku wcześniej mężu podatniczki. Kobieta nabyła spadek w całości. W czerwcu 2007 r. złożyła do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu udziału w spadku wynoszącego 1 własności lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie. Do złożonego zeznania dołączone zostało oświadczenie, że spadkobierczyni spełnia warunki do skorzystania z ulgi wynikającej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz że będzie mieszkać w nabytym budynku przez co najmniej pięć lat.

Przepis ten stanowi, że w razie nabycia własności określonych nieruchomości, m.in. w drodze dziedziczenia, przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 mkw. powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Warunki do skorzystania z preferencji musi spełnić podatnik, a nie osoba trzecia

W takiej sytuacji fiskus umorzył podatniczce postępowanie podatkowe w sprawie wymiaru podatku od spadków i darowizn po zmarłym mężu. Po zastosowaniu ulgi z art. 16 ustawy wartość przypadającego na nią udziału w masie spadkowej nie przekroczyła bowiem kwoty wolnej od podatku. W decyzji zawarto jednak pouczenie, że w razie niedopełnienia warunków preferencji organ podatkowy stwierdzi wygaśnięcie wymienionej decyzji, a podatek zostanie obliczony tak, jakby ulga nie przysługiwała.

W stycznia 2011 r. kobieta poinformowała urzędników, że cztery miesiące wcześniej zbyła nieruchomość. Jednocześnie podała, że kwotę pochodzącą ze sprzedaży mieszkania darowała córkom, przy czym u jednej z nich obecnie mieszka. Uważała więc, że przeznaczyła pieniądze na cele mieszkaniowe i powinna zostać zwolniona od podatku.

Fiskus nie podzielił tego stanowiska i zażądał daniny. Przypomniał, że ulga służy bezpośredniemu zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych osób najbliższych spadkodawcy lub darczyńcy. Jej celem jest nieobciążanie tych osób znacznymi skutkami podatkowymi z tytułu przyrostu majątkowego w postaci nieruchomości, gdy nie dysponują one budynkiem lub lokalem mieszkalnym i zamierzają w nim zamieszkiwać przez pięć lat. Gdy nabywca mieszka w lokalu, warunek pięcioletniego zamieszkiwania należy liczyć od dnia złożenia zeznania podatkowego. Urzędnicy podkreślili też, że wyjątkowo podatnik nie traci prawa do ulgi, gdy m.in. zbył lokum, ale było to uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych. W ocenie skarbówki darowanie środków pochodzących ze sprzedaży  córkom, które wykorzystują je na cele mieszkaniowe, nie mieści się w katalogu przesłanek uprawniających do zachowania ulgi.

Podatniczka nie zgadzała się z tym stanowiskiem. Ale racji nie przyznały jej ani Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, ani NSA.

Jak zauważył sędzia NSA Stefan Babiarz, nie ma wątpliwości, że skarżąca nie mieszkała w odziedziczonym lokalu przez pięć lat. Sprzedała go. W sprawie nie może być mowy o wyjątkowej sytuacji pozwalającej na zachowanie ulgi. Żeby z tej opcji skorzystać, nabycia musi dokonać osoba, która zbyła odziedziczoną lub darowaną nieruchomość, a nie osoba trzecia. Skarżąca nie spełniła tego warunku. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 2877/12

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono