W czwartek 15 sierpnia wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia z 9 maja 2024 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Tomasz Radziewski z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa tłumaczy, że nowe przepisy precyzują, w jaki sposób należy mierzyć odległość budynku od sąsiedniej działki w przypadku, gdy ściana nie jest jednolitą płaszczyzną (np. ma uskok) oraz w przypadku ścian usytuowanych do granicy działki pod kątem, a nie równolegle. Obecnie wymagane odległości od granicy to 3 m w przypadku ściany bez okien lub drzwi i 4 m w przypadku ściany z oknami i drzwiami.
- W rozporządzeniu w § 12 ust. 1 wskazano, że każdą płaszczyznę powstałą w wyniku załamania lub uskoku ściany traktuje się jako oddzielną ścianę – podkreśla Tomasz Radziewski.
Czytaj więcej
Eksperci mają wątpliwości co do skuteczności przydomowych schronów. Osoby, które nie zdecydują się na ich budowę, będą mogły się ukryć w schronach w publicznie dostępnych budynkach. Zapłacą za nie samorządy, które z czasem otrzymają na to wsparcie finansowe.
Mniej wątpliwości co do sytuowania budowli od granicy
Jak wskazuje dr Agnieszka Grabowska-Toś, radca prawny z kancelarii Kania Stachura Toś, wskutek tej zmiany inwestor będzie mógł zlokalizować budynek w taki sposób, że jego część będzie znajdowała się bliżej granicy działki sąsiedniej. Dotychczas, gdy część elewacji, w której znajdowały się okna była cofnięta w stosunku do pozostałej części elewacji w taki sposób, że jej odległość od granicy działki wynosiła 4 m, a pozostała jej część była zbliżona do granicy działki na odległość 3 m, organy czasami uznawały, że inwestor naruszył wymóg minimalnej odległości ściany z oknami od granicy działki.