Na 515 mln zł szacuje przychody w ciągu trzech kwartałów br. Grupa Arche. Spółka notowana jest na Catalyst i publikuje sprawozdania półroczne i roczne. Przychody z działalności hotelarskiej przyniosły 271 mln zł, a ze sprzedaży 293 lokali inwestycyjnych oraz 201 mieszkań i domów 244 mln zł. W I połowie br. grupa miała 333 mln zł przychodów, a w całym 2022 r. 550 mln zł.

Wracają turyści

- Po trudnych latach wracają pomyślne wiatry zarówno w podróżach, jak i deweloperce mieszkaniowej. Bardzo optymistycznym faktem jest, że tegoroczne przychody naszych hoteli do końca października wyniosły 271 mln zł, a zysk operacyjny z działalności hotelowej to prawie 100 mln zł – mówi cytowany w komunikacie Władysław Grochowski, prezes i założyciel Arche.- Jest to zasługa rosnącej liczby turystów i gości biznesowych nie tylko z kraju, ale również z zagranicy, szczególnie z Czech, Litwy, USA, Słowacji, Holandii i Wielkiej Brytanii, a także słonecznej pogody, która wydłużyła sezon urlopowy i od września nałożyła się na dużą liczbę imprez oraz eventów biznesowych. Chociaż średnie obłożenie w naszych hotelach to 60 proc., to niektóre obiekty nadal utrzymują je na poziomie ponad 80 proc. – dodał.

Ekspansja sieci hoteli

Strategia Arche zakłada, że w 2030 r. sieć hotelowa będzie liczyć ponad 50 obiektów wobec 19 obecnie. W I połowie 2024 r. ruszą dwa nowe - Klasztor we Wrocławiu i Arche Nałęczów dawne Sanatorium Milicyjne. Spółka specjalizuje się w rewitalizacji i adaptacji starych zabudowań. — Oglądamy sporo ciekawych i niestandardowych lokalizacji oraz analizujemy ich potencjał rozwoju. W tym roku Arche mocno skupia się na dalszym powiększaniu banku gruntów i zakupie kolejnych postindustrialnych obiektów do rewitalizacji — ostatnio Starej Olejarni w Szczecinie – powiedział Grochowski.

Na Catalyst notowane są cztery serie papierów Arche o wartości 72 mln zł. Z obrotu niedawno wypadła, w związku z wykupem za kilka dni, seria o wartości 10,7 mln zł.