W 2023 r. Wody Polskie przeprowadziły ok. 1500 kontroli dotyczących m.in. nielegalnie zbudowanych pomostów czy grodzenia działek tak, by uniemożliwić dostęp do brzegu jeziora. Podczas 1/3 z tych kontroli potwierdziła, że doszło do złamania prawa.
Zdarza się, że turystów denerwuje ogrodzony pomost przy brzegu jeziora należącego do Skarbu Państwa lub samorządu. Wydaje im się, że skoro jezioro jest publicznie dostępne, to i na pomost mogą wejść, aby wypocząć lub łowić ryby. Właściciel prywatnego pomostu nie musi jednak udostępniać go osobom trzecim.
By uniknąć roszczeń
Mecanas Jakub Sznajder z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych dr Agnieszka Sznajder dr Jakub Sznajder zauważa, że właściciele pomostów grodzą je nie tylko aby ich własność pozostała nienaruszona, ale też aby uniknąć roszczeń odszkodowawczych, gdy ktoś wejdzie na ich pomost i dozna obrażeń. Przypomnijmy, że właściciel pomostu lub przystani odpowiada za utrzymanie tego obiektu w należytym stanie technicznym.
Czytaj więcej
Dopóki nie nastąpi stwierdzenie nieważności uchwały sejmiku, która wprowadza obszar chronionego krajobrazu, w tym zakazy, zamierzenia budowlane muszą pozostawać z nią w zgodzie.
Co zatem zrobić, aby uniknąć płacenia odszkodowania osobie, która złamała nogę, wchodząc na nasz prywatny pomost?