Spółdzielnie mieszkaniowe: opór przed zmianami i zaskarżanie uchwał

Spółdzielnie mieszkaniowe mają duży potencjał inwestycyjny w postaci dobrze zlokalizowanych nieruchomości. Nie zawsze można go wykorzystać z powodu protestów członków spółdzielni.

Publikacja: 26.05.2023 02:00

Spółdzielnie mieszkaniowe: opór przed zmianami i zaskarżanie uchwał

Foto: Adobe Stock

Spółdzielnie mieszkaniowe są ważnym uczestnikiem rynku nieruchomości. Wśród takich organizacji istnieją podmioty, w których zasobach mieszka ilość osób równa wielkości średniego polskiego miasta. Rola i udział spółdzielni mieszkaniowych będzie jednak jeszcze większa. Ostatni czas obfituje bowiem w zmiany prawa – oraz projekty nowych przepisów – które ułatwią życie nie tylko ich członkom, ale uwolnią też potencjał inwestycyjny spółdzielni mieszkaniowych. Chodzi tutaj o nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego ograniczającą możliwość sądowej reprywatyzacji oraz plany szybkiego uregulowania praw spółdzielni do gruntów o dotychczas niepewnym statusie. Z końcem kwietnia rząd przystąpił bowiem do prac nad ustawą, która ma prowadzić do powstania na takich nieruchomościach prawa użytkowania wieczystego spółdzielni. Do wzrostu potencjału inwestycyjnego prowadzi też dokonane już – najczęściej z dużą bonifikatą – przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. Spółdzielnie mieszkaniowe najczęściej dysponują funduszami pozwalającymi myśleć o nowych inwestycjach.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Mundurowi
Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia
Prawo drogowe
Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży