Większy popyt, wyższe ceny. Są rekordy

Nowe mieszkania znów drożeją. Na rynku wtórnym ceny idą w górę w większości miast – wynika z raportu Metrohouse i Credipass.

Publikacja: 27.04.2023 14:24

Większy popyt, wyższe ceny. Są rekordy

Foto: Metrohouse

- Końcówka pierwszego kwartału 2023 r. upłynęła pod znakiem wzmożonej aktywności potencjalnych nabywców mieszkań. To zasługa poprawy zdolności kredytowej, ale też zapowiedzi uruchomienia programu „Bezpieczny kredyt 2 proc." – wskazują autorzy raportu Metrohouse i Credipass.

Koło ratunkowe

Popyt na mieszkania załamał się po cyklu podwyżek stóp procentowych i wprowadzeniu w ubiegłym roku rekomendacji KNF dotyczącej liczenia zdolności kredytowej klientów (w tym roku rekomendacja została złagodzona). - Mniejsze zainteresowanie zakupami to dobry moment na negocjowanie cen zarówno z deweloperami, jak i indywidualnymi sprzedającymi – mówią analitycy.

Część klientów wstrzymała się z transakcją, czekając na korekty cen. - Za pewnik przyjęliśmy załamanie się rynku. Wysyp nieruchomości po okazyjnych cenach jednak nie nastąpił – zaznacza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse, współautor raportu. – Rząd rzucił koło ratunkowe w postaci projektu ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Dziś wszyscy jak mantrę powtarzają słowa „Bezpieczny kredyt 2 proc.", który daje nadzieję na zakup mieszkania z dofinansowaniem państwa – wyjaśnia.

Ekspert Metrohouse podkreśla, że wizja dopłat do kredytów ma ogromne przełożenie na zachowania potencjalnych nabywców, którzy po okresie stagnacji znów ruszyli na rynek, o czym świadczą odczyty indeksu popytu barometru Metrohouse i Credipass. - Z pewnością są wśród nich osoby, które mają duże nadzieje na dołączenie do beneficjentów rządowego programu – mówi Marcin Jańczuk. – Z naszych analiz wynika jednak, że ta grupa nie jest wcale aż tak liczna jak mogłoby się wydawać. Wiele osób dochodzi do wniosku, że dalsze czekanie na zakup może być ryzykowne. Ceny mogą być wyższe niż dziś – wyjaśnia.

I dodaje, że na rynku wtórnym widać wyraźną odwilż. - Transakcje pośredników Metrohouse w pierwszym kwartale tego roku nie wskazują na istotne zmiany cen w większości lokalizacji. W Krakowie i Gdańsku wahania były nieznaczne, nie przekraczały 1 proc., licząc kw./kw. W Łodzi transakcje wskazują na wzrost cen o ok. 2,5 proc., a w Poznaniu o 6,1 proc. Na tle innych dużych miast ceny nie są tam jednak szczególnie wysokie – zaznacza Marcin Jańczuk.

Zauważalny spadek cen Metrohouse odnotowuje w Warszawie. Lokale z drugiej ręki staniały w stolicy średnio o 5,1 proc., do 11,9 tys. zł za mkw. - Miastem, w którym ceny transakcyjne zauważalnie wzrosły, jest Wrocław. W porównaniu z IV kw. 2022 r., kupujemy tu mieszkania droższe o 10 proc. W ciągu roku ceny wzrosły średnio o 15,2 proc. – wskazują autorzy raportu. – W Krakowie i Poznaniu ceny są nieznacznie niższe niż przed rokiem.

Mat.prasowe

Z analiz wynika, że niemal we wszystkich miastach widać trend obniżania cen ofertowych w trakcie ekspozycji ofert mieszkań na rynku. – Obniżki cen ofertowych często przekraczają 5 proc., a dodatkowe rabaty można jeszcze wynegocjować w indywidualnych rozmowach o warunkach transakcji – mówi Marcin Jańczuk.

Ekspert zauważa, że czas sprzedaży mieszkań się wydłuża. – Widać to szczególnie w stolicy, gdzie średni czas oczekiwania na umowę sprzedaży wyniósł średnio aż 159 dni, czyli ponad pięć miesięcy – wskazuje ekspert Metrohouse. – W pozostałych największych miastach oczekiwanie na transakcję trwało średnio 124 dni.

Gorąco na pierwotnym

Pierwszy kwartał przyniósł ożywienie na rynku pierwotnym. - Dane portalu RynekPierwotny.pl nie przynoszą dobrych wiadomości dla osób czekających na spadki cen nowych mieszkań – mówi Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Największe wzrosty cen odnotowano w Warszawie. - Kwartalny wzrost średniej ceny mkw. nowych mieszkań na stołecznym rynku o 6 proc. całkowicie wymazał skutki wcześniejszych spadków – podkreśla Andrzej Prajsnar.

Średnia cena ofertowa mkw. nowych mieszkań w Warszawie to niemal 14,5 tys. zł. To nowy rekord. Andrzej Prajsnar zwraca uwagę, że sprzedaż nowych mieszkań w Warszawie w marcu tego roku była najlepsza od stycznia 2020 roku. - Skromniejsze kwartalne wzrosty średniej ceny mkw. w pięciu pozostałych miastach także zasługują na uwagę – mówi ekspert.

Wzrost sprzedaży mieszkań, licząc kwartał do kwartału, odnotowano także w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku. - Najciekawszy jest przypadek Poznania, gdzie mimo dużo większego popytu średnia ofertowa cena mkw. nowych lokali była najbardziej stabilna (wzrost o 0,8 proc.). Dane z systemu Big Data RynekPierwotny.pl wskazują, że w stolicy Wielkopolski zwiększył się udział nowych mieszkań z ceną 8- 9 tys. zł za mkw.

Mat.prasowe

- Końcówka pierwszego kwartału 2023 r. upłynęła pod znakiem wzmożonej aktywności potencjalnych nabywców mieszkań. To zasługa poprawy zdolności kredytowej, ale też zapowiedzi uruchomienia programu „Bezpieczny kredyt 2 proc." – wskazują autorzy raportu Metrohouse i Credipass.

Koło ratunkowe

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Najlepsze budynki i pomysły nagrodzone
Nieruchomości
Rynek biur to rynek dwóch prędkości. Nowe umowy i renegocjowanie starych
Nieruchomości
PROFIT Development – deweloper, który buduje na współczesne czasy
Nieruchomości
Fala ofert sprzedaży mieszkań. Kupujący są dziś rozpieszczani
Nieruchomości
Czy rynek mieszkań poradzi sobie bez tanich kredytów
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży