Według szacunków firmy doradczej Cushman & Wakefield, w 2022 r. inwestorzy ulokowali w nieruchomościach w Europie Środkowo-Wschodniej 10,7 mld euro, o 6,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej kapitału, 5,7 mld euro, napłynęło do Polski, do Czech ponad 1,5 mld euro, do Rumunii prawie 1,3 mld, na Słowację ponad 1,1 mld, a Węgry prawie 1 mld.

- Spodziewamy się, że nastroje na rynku inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej w 2023 r. poprawią się. Kolejne miesiące powinny przynieść stopniowy wzrost zainteresowania pojedynczymi transakcjami, co będzie szczególnie widoczne na rynku magazynowym w Polsce. Przewaga konkurencyjna pozostaje jednak po stronie tych inwestorów, którzy posiadają własne finansowanie – powiedział Jeff Alson, partner w Cushman & Wakefield.

Zdaniem ekspertów, w Polsce w tym roku uwaga kupujących będzie koncentrowała się m.in. na biurowcach w regionach (czyli aglomeracjach poza Warszawą). Te nieruchomości, które charakteryzują się wysoką rentownością, powinny utrzymać płynność i popyt - zwłaszcza dzięki funduszom inwestycyjnym z Europy Środkowo-Wschodniej. W nadchodzących miesiącach możemy się też spodziewać powrotu zainteresowania kupujących magazynami - z uwagi na ograniczenie nowej podaży i presję na wzrost czynszów.