Problem ujawnił się, gdy pewien obywatel próbował zdobyć informacje na temat dostępności schronów dla ludności w razie masowego zagrożenia dla życia i zdrowia. Nie udzieliły mu ich ani urzędy, ani spółdzielnia mieszkaniowa. Zgłosił się do Rzecznika Praw Obywatelskich, który przyjrzał się szerzej zagadnieniu organizacji i funkcjonowania obrony cywilnej w świetle przepisów prawa.
Pod rządami ustawy z 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP za "kierowanie oraz koordynowanie przygotowań i realizacji przedsięwzięć obrony cywilnej przez instytucje państwowe, przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne oraz organizacje społeczne" odpowiadał Szef Obrony Cywilnej Kraju i szefowie obrony cywilnej województw, powiatów i gmin. W 2002 r. Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu ich działania.
Czytaj więcej
Niezależne od tego czyja była rakieta, która spadła na Przewodów, należy przyspieszyć procedowani...
W kwietniu 2022 r. weszła w życie ustawa z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, która uchyliła ustawę z 1967 r. Rozporządzenie z 2002 r. także nie obowiązuje. Próżno jednak szukać w nowej ustawie analogicznych unormowań dotyczących obrony cywilnej. - Świadczy to o luce w systemie prawa w tym obszarze - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich.
Formalnie zatem obrona cywilna nie istnieje, co w związku z rozwojem wydarzeń za naszą wschodnią granicą musi niepokoić.