Jest nowa formuła budowania mieszkań. Kooperatywy wchodzą w życie

Sejm uchwalił ustawę o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych.

Publikacja: 04.11.2022 20:44

Jest nowa formuła budowania mieszkań. Kooperatywy wchodzą w życie

Foto: Adobe Stock

Sejm opowiedział się za przesunięciem terminu wejścia w życie przepisów ustawy z 1 stycznia na 1 marca 2023 r. Wszystkie poprawki opozycji przepadły. Większość głosów wstrzymujących się należała do posłów Konfederacji. Natomiast w głosowaniu nad całością ustawy nie było głosów sprzeciwu.

Jak działa kooperatywa

Kooperatywa to swego rodzaju grupa inicjatywna działająca na zasadzie spółki cywilnej, która będzie mogła skorzystać z gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w BGK i wybudować, jako inwestor nieruchomość na własne potrzeby mieszkaniowe. Dlatego przedsięwzięcia te, co do zasady, nie będą mogły być nastawione na zysk. Kooperatywy będą mogły tworzyć wyłącznie osoby fizyczne, które mogą ją zawiązać przy minimum trzech udziałowcach. Nieruchomość w tej formule będzie mogła powstać na gruncie pozyskanym od gminy. Taka forma budowy ma być tańsza, ponieważ pozbawiona pośredników w rodzaju spółdzielni mieszkaniowej czy dewelopera.

Jak komentuje adwokat Łukasz Dubicki, kooperatywy były do tej pory bardzo mało popularne, z powodu braku szczególnych regulacji prawnych i trudności związanych z finansowaniem takiej inwestycji, czy też z rozliczeniami z kontrahentami.

Czytaj więcej

Kooperatywy mieszkaniowe z zastrzeżeniami, ale bez kontrowersji

- Być może nowe regulacje przyczynią się, zatem do upowszechnienia takiej formuły realizacji własnych inwestycji mieszkaniowych przez prywatnych inwestorów, gdyż sama idea kooperatywy mieszkaniowej ma niewątpliwie kilka zalet tj. obniżenie kosztów realizacji przedsięwzięcia, możliwość Indywidualnego dostosowania przestrzeni, w której będzie się mieszkało, czy też dobrowolny dobór sąsiadów, z którymi będzie dzieliło się najbliższe otoczenie – mówi Rzeczpospolitej mec. Dubicki.

Lepsze rozwiązania energetyczne

Członkowie kooperatywy mieszkaniowej będą mogli także rozważyć i podjąć decyzję choćby o zastosowaniu bardziej efektywnych energetycznie rozwiązań, niż rozwiązania stosowane w zbiorowym budownictwie inwestycyjnym. A to zdaniem mec. Dubickiego mocny argument za rozwijaniem tego rodzaju formuły budownictwa.

- W świetle aktualnie zwiększających się problemów z pozyskiwaniem źródeł energii, kwestie optymalizacji inwestycji pod tym względem są kluczowe również dla przyszłości budownictwa mieszkaniowego. Możliwość stosowania indywidualnych rozwiązań optymalizujących kwestie energooszczędności budynków to niewątpliwie spora zaleta takiej formuły realizacji inwestycji mieszkaniowych - podkreśla prawnik.

Czytaj więcej

Hipsterski pomysł rządu na mieszkania

Jeżeli strony umowy kooperatywy nie postanowią inaczej, będą ponosiły solidarną odpowiedzialność za zobowiązania związane z realizacją inwestycji. Natomiast wydatki ponoszone w związku z jej realizacją, członkowie kooperatywy będą pokrywać za pośrednictwem rachunku powierniczego, chyba, że w umowie określającej zasady współdziałania członków kooperatywy postanowią oni inaczej.

Mieszkanie bez wkładu własnego

Ustawa o kooperatywach przy okazji, wprowadza zmiany także w programie Mieszkanie bez wkładu własnego, nie tylko w nazwie na Rodzinne Kredyty Mieszkaniowe. Przewiduje możliwość wniesienia 20 proc. wkładu własnego, a w przypadku kredytu o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej nawet 25 proc. zgodnie z ustawą do programu będą kwalifikowały się mieszkania o wyższych limitach cenowych za mkw. Ponadto ma być podniesiony limit ceny metra kwadratowego wyznaczający, czy dane mieszkanie kwalifikuje się do programu.

Sejm opowiedział się za przesunięciem terminu wejścia w życie przepisów ustawy z 1 stycznia na 1 marca 2023 r. Wszystkie poprawki opozycji przepadły. Większość głosów wstrzymujących się należała do posłów Konfederacji. Natomiast w głosowaniu nad całością ustawy nie było głosów sprzeciwu.

Jak działa kooperatywa

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego