Uprościć procedury administracyjne dla obywateli

„Rewolucja” w planowaniu przestrzennym przygotowywana jest od wielu lat, ale to „drobnostki” uprzykrzają życie interesantom. Wiele uciążliwości, jakie towarzyszą postępowaniom administracyjnym, można byłoby stosunkowo łatwo usunąć – pisze ekspert Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Publikacja: 09.06.2022 21:03

Uprościć procedury administracyjne dla obywateli

Foto: Mat. prasowe

Wśród rozwiązań, jakie zaproponowaliśmy w opinii do projektu ustawy o planowaniu, znalazł się m.in. postulat szerszego udziału gestorów sieci wodno-kanalizacyjnych, ciepłowniczych, gazowych i elektroenergetycznych w opiniowaniu projektu planu ogólnego. Taka praktyka pozwoliłaby na efektywniejsze planowanie infrastruktury i jeśli nie wyeliminowanie, to przynajmniej ograniczenie wielu niekorzystnych zjawisk, które obecnie obserwujemy. Przykładowym skutkiem braku odpowiedniej koordynacji na etapie planowania jest często występująca konieczność dobudowywania kawałków sieci przez indywidualnych inwestorów, co oprócz stwarzanych uciążliwości jest nieefektywne ekonomicznie i negatywnie odbija się na jakości tak realizowanej infrastruktury. Podobnie rzecz się ma z realizowaniem przyłączy już po wybudowaniu dróg. Chcielibyśmy, aby udało się wprowadzić u nas rozwiązania znane z innych krajów, gdzie planowanie i realizacja inwestycji sieciowych towarzyszących budynkom są ze sobą lepiej skoordynowane.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Rynek nieruchomości
Chaos w przestrzeni kosztuje ponad 80 mld zł. Płacimy za to wszyscy
Nieruchomości
Mieszkaniowa burza mózgów
Nieruchomości
Istotne niedociągnięcia reformy planowania
Ekonomia
Co kusi inwestora, czyli bitwa o działki
Dodatki
15-minutowe ekomiasta coraz bliżej