Pozwolenie na budowę można podważyć

Właściciel może podważać pozwolenie na budowę bloku, jeżeli wykaże, że negatywnie wpływa na jego mieszkanie.

Aktualizacja: 31.07.2016 19:51 Publikacja: 31.07.2016 19:39

Pozwolenie na budowę można podważyć

Foto: www.sxc.hu

W piątek Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął, że właściciel mieszkania nie może samodzielnie podważyć ważności pozwolenia na budowę budynku stawianego w sąsiedztwie przez dewelopera. Prawo do tego ma jedynie wspólnota mieszkaniowa reprezentowania przez zarząd.

Brak słońca

Spór dotyczył inwestycji w Brzegu (woj. opolskie). Deweloper wystąpił o wydanie pozwolenia na budowę do starosty brzeskiego. Ten zawiadomił o rozpoczęciu postępowania w tej sprawie m.in. wszystkich członków ośmiolokalowej wspólnoty mieszkaniowej funkcjonującej w bardzo bliskim sąsiedztwie inwestycji. Tym pomysł budowy bloku bardzo się nie podobał. Podjęli więc uchwałę, że nie wyrażają zgody na inwestycję. Ich zdaniem będzie za blisko ich budynku, przesłoni go i zabierze światło. Przeciwko tej uchwale głosowali członkowie wspólnoty, którzy byli w jej zarządzie.

Starosta brzeski, mimo protestu sąsiadów, wydał pozwolenie na budowę. Przyznał, że budynek faktycznie znajduje się blisko granicy z działką wspólnoty. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jednak na to pozwala. Zgodnie z nim można sytuować budynki przy granicy nieruchomości lub w odległości 1,5 m od niej. Poza tym nowy budynek nie będzie miał wpływu na posesję w sąsiedztwie.

Mimo niezadowolenia wspólnoty zarząd nie odwołał się od pozwolenia. Dlatego Jerzy i Danuta B., tj. właściciele jednego z mieszkań, postanowili zrobić to samodzielnie. W odwołaniu do wojewody opolskiego podnieśli, że ich budynek jest w bardzo złym stanie. Ma popękane ściany, które są spięte klamrami. Inwestycja dewelopera pogorszy jego stan. Nowy budynek będzie stał bowiem na granicy. Poza tym będzie wystawał ponad ich budynek o 3 m, zatem zabierze im światło. Do odwołania dołączyli uchwałę wspólnoty oraz oświadczenia pozostałych członków wspólnoty.

Sorry, tylko zarząd

Wojewoda opolski umorzył postępowanie. Tłumaczył, że w budynku funkcjonuje tzw. duża wspólnota mieszkaniowa a w takim przypadku to w jej imieniu odwołanie powinien złożyć zarząd. Starosta zaś popełnił błąd, przyznając przymiot strony wszystkim członkom wspólnoty.

Małżeństwo B. nie poddało się i złożyło skargę do Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Opolu. W sądzie jednak też przegrali.

Zdaniem WSA sam fakt posiadania udziału w nieruchomości wspólnej to za mało, by stać się stroną w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę.

Podobnego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny, do którego skargę na wyrok WSA wniosło małżeństwo. NSA zauważył jednak, że małżeństwo mogłoby być stroną w postępowaniu, gdyby wykazało, że inwestycja źle wpływa na ich mieszkanie. Tymczasem cały czas wykazywało negatywny wpływ na budynek.

sygnatura akt: II OSK 2855/14

Opinia

Mariola Berdysz, dyrektor fundacji Wszechnica Budowlana

Z orzecznictwa sądowego wynika, że członek wspólnoty mieszkaniowej może we własnym imieniu kwestionować ważność pozwolenia na budowę inwestycji w sąsiedztwie, ale... Musi wykazać, że projektowany obiekt będzie negatywnie wpływał na jego lokal. Może to być np. zarzut związany z przenikaniem hałasu do jego mieszkania, czy też z wytwarzaniem wibracji związanych z przekształcaniem lokalu mieszkalnego w użytkowy etc.

Poza tym nie można w praktyce wykluczyć sytuacji, kiedy wszyscy właściciele w budynku będą mieli przymiot strony. Tak będzie, gdy wspólnota nie ma zarządu i nie udzieli pełnomocnictwa swojemu członkowi. W tym wypadku zarząd nie złożył odwołania. Tym samym zamknął drogę do kwestionowania pozwolenia inwestycji w sąsiedztwie.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku