#RZECZoPRAWIE: Krupa-Dąbrowska o tym, na co uważać przed zakupem mieszkania lub domu

We wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE gościem Anny Wojdy była Renata Krupa-Dąbrowska, dziennikarka „Rzeczpospolitej”.

Publikacja: 11.04.2017 16:17

#RZECZoPRAWIE: Krupa-Dąbrowska o tym, na co uważać przed zakupem mieszkania lub domu

Foto: Fotolia

Na co uważać przy zakupie mieszkania lub domu, żeby później nie mieć problemów?

Przede wszystkim zaczęłabym wbrew pozorom nie od dokumentów, ale od wizyty w terenie. Trzeba zobaczyć, co znajduje się w okolicy. Ważne jest też, żeby sprawdzić czy puste działki znajdujące się w sąsiedztwie będą w najbliższym czasie zabudowane, jeżeli tak, to w jaki sposób.

Gdzie powinniśmy się zwrócić?

Musimy zgłosić się do gminy i zapytać, czy dla tego terenu jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Mamy prawo zajrzeć do takiego planu i zorientować się, co na tym terenie jest zaplanowane.

Nie wszystkie nieruchomości są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wtedy w studium warunków zabudowy możemy zorientować się, co na danym terenie może powstać.

Jeśli dom wybudował deweloper, to możemy go sprawdzić?

Od kilku lat obowiązuje tzw. ustawa deweloperska, która chroni nabywców mieszkań i domów. Oznacza to, że deweloper ma obowiązek przedstawić prospekt. Z takiego prospektu ma dokładnie wynikać co to budynek, jakie formalności zostały już dopełnione, jak mieszkanie wygląda, jakie ma proporcje itd.

Jeśli będziemy przystępować do umowy finalnej, to taki prospekt będzie załącznikiem do aktu notarialnego. Musi więc odzwierciedlać rzeczywistość.

Co jeśli nasze mieszkanie jest w fazie realizacji? Możemy być spokojni, że zostanie wybudowane, a deweloper nie upadnie?

Nie mamy takiej pewności. Warto zajrzeć do Internetu. Można sprawdzić, czy nasz deweloper realizował takie budowy, czy robił to zgodnie z umową, czy miał kłopoty finansowe.

Wprawdzie ustawa deweloperska gwarantuje, że taka osoba wraz z innymi będzie mogła zakończyć inwestycję i ewentualnie tam zamieszkać ale to bardzo długa i droga a przepisy są niedoskonałe.

Co, jeśli kupimy mieszkanie na gruncie, co do którego jest spór, albo po latach okaże się, że deweloper miał nieważne pozwolenie na budowę. Możemy stracić takie mieszkanie?

Stracić to może nie. Jeśli jesteśmy osobami, które kupiły nieruchomość na kredyt, to nie bardzo możemy się z tej inwestycji wycofać. Wówczas nadzór budowlany na ogół chce legalizować taka samowolę budowlaną.

Pamiętajmy jednak, że legalizacja samowoli budowlanej ciąży na tych, którzy aktualnie są właścicielami. Takie konsekwencje mogą się wiązać z dużymi wydatkami finansowymi.

Czy warto zaglądać do księgi wieczystej?

Na pewno tak. Wszystkie księgi wieczyste są dostępne w internecie. Jeśli mamy numer księgi wieczystej, możemy sprawdzić, kto jest właścicielem. Warto zajrzeć do działu IV. Tam mamy wszystkie hipoteki, wzmianki toczących się egzekucji względem dewelopera.

Jak sobie poradzić, gdy będziemy chcieli kupić dom od osoby prywatnej?

Podobnie jak w przypadku dewelopera. Trzeba sprawdzić okolicę, księgę wieczystą. Warto dowiedzieć się jakie są koszty utrzymania, czy jest to użytkowanie wieczyste, czy nie ma służebności. Warto poprosić fachowca, który sprawdzi, czy nie ma wady ukrytej.

Wato też sprawdzić, czy na danej działce były wycinane drzewa.

Przepisy jeszcze nie przeszły całej drogi legislacyjnej, ale prawdopodobnie w obecnym kształcie wejdą w życie na przełomie maja i czerwca. Warto zapytać się w gminie, czy właściciel wyciął drzewa albo dostał pozwolenie na budowę i chciał prowadzić na tej działce działalność gospodarczą. Jeśli tak było i nie minęło 5 lat, to na nas będzie ciążyła bardzo wysoka kara za wycinkę drzewa. Mogą to być nawet setki tysięcy złotych.

Krupa-Dąbrowska w #RZECZoPRAWIE

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr