Zgodnie z ustawą z 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych za las uważa się grunt o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną oraz runem leśnym.
Posesja Edwarda B. (dane zmienione) liczy zaledwie 1357 mkw. i została zadrzewiona w latach 50. ubiegłego wieku. W jej sąsiedztwie znajduje się zabudowa mieszkaniowa, co pozwala przypuszczać, iż poprzednio była działką budowlaną. Jej właściciel wielokrotnie występował więc do gminy o podjęcie działań zmierzających do zmiany przeznaczenia terenu i wybudowania budynku mieszkalnego. Nie przyniosło to jednak efektu.
Kontynuując starania, Edward B. wystąpił w ubiegłym roku o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Odmówiono mu, z uzasadnieniem, że ponieważ działka stanowi las klasy V – co potwierdza informacja z rejestru gruntów – musi uzyskać zgodę na zmianę jej przeznaczenia. Teren nie został także objęty zgodą na zmianę przeznaczenia przy sporządzaniu poprzednio obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu utrzymało decyzję w mocy, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Edwarda B. na tę decyzję.