Firma deweloperska Aristoinvest Group, obecny właściciel terenu po dawnej fabryce mebli Zefam przy ulicy Sienkiewicza, podpisał umowę przedwstępną sprzedaży gruntów. Nieruchomość trafi do nowego inwestora z Zielonej Góry.

- Wraz z nowym kapitałem pojawia się jednak fundamentalnie inny zamysł na zagospodarowanie postindustrialnej przestrzeni blisko centrum miasta. Zamiast dużej galerii i wysokiego biurowca – zielone, nowoczesne osiedle na ponad 700 mieszkań, wyposażone w dwupoziomowy parking na niemal 1 tys. aut – czytamy w komunikacie.

Inwestycja ma powstać zgodnie z ideą 15-minutowego miasta.

- Według nowej koncepcji osiedle mieszkaniowo-usługowe zostanie zaprojektowane zgodnie z trendami zielonej energii i otwartego miasta, w nurcie zrównoważonego budownictwa ekologicznego – mówią przedstawiciele firmy. - Na osiedlu nie zabraknie miejsc do ładowania aut elektrycznych i parkowania rowerów. Będzie też wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych, a na dachach - instalacje fotowoltaiczne. Konstrukcje budynków będą nawiązywać do historycznej, ceglanej zabudowy ulicy Sienkiewicza, łącząc tradycję z nowoczesnością.

Dotychczasowy właściciel terenu, spółka Aristoinvest Group, rezygnuje tym samym z pierwotnej koncepcji – budowy na tym terenie dużego obiektu mixed-use, czyli przestrzeni handlowo-biurowej. Zamiast zapowiadanej wcześniej dużej galerii handlowej z dominującym nad dzielnicą szklanym biurowcem, proponowany jest bardziej odpowiadający potrzebom lokalnej społeczności, otoczony zielenią, kompleks sześcio- i ośmiokondygnacyjnych budynków mieszkaniowych. Kompleks może powstać w sąsiedztwie niedużego retailparku.

W parterach osiedlowych budynków znajdą się lokale usługowe. Nowy inwestor przewiduje m.in. na żłobek, klub fitness, sklep ogólnospożywczy, kawiarenki, pralnię i lokale kosmetyczne.

Adam Kuczma, prezes Aristoinvest Group, podkreśla, że nowy inwestor wsłuchał się w głosy mieszkańców Zielonej Góry. Jego pomysły to także dowód nowoczesnego podejścia do myślenia o przestrzeni miejskiej.

– Podpisaliśmy umowę przedwstępną, bo nasza grupa angażuje się w różnorodne przedsięwzięcia developerskie, odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Wierzę, że świeża koncepcja i kompleksowe spojrzenie na projekt osiedla pozwoli stworzyć najnowocześniejszą inwestycję tego typu w regionie – tłumaczy Adam Kuczma.