MTK: ekspertyzy były niezbedne - uznał NSA

Za ekspertyzę dotyczącą przyczyn zawalenia się hali w Katowicach zapłaci spółka Międzynarodowe Targi Katowickie.

Publikacja: 03.09.2018 07:57

MTK: ekspertyzy były niezbedne - uznał NSA

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Spółka była zarządcą hali, której dach runął 28 stycznia 2006 r., podczas wystawy gołębi pocztowych.

Czytaj także: Sąd ws. MTK: Skarb Państwa odpowiada za katastrofę

Największa w Polsce katastrofa budowlana kosztowała życie 65 osób. Rannych zostało 170 osób. We wrześniu 2017 r. zapadły prawomocne wyroki Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Prowadzone były również sprawy cywilne i administracyjne.

Aby ustalić przyczyny i winnych spowodowania katastrofy, sporządzono trzy ekspertyzy. Jedną zamówiła prokuratura w Politechnice Krakowskiej, dwie zlecił politechnikom Wrocławskiej i Śląskiej główny inspektor nadzoru budowlanego.

GINB zobowiązał też spółkę do zapłacenia 180 tys. zł za koszty wykonania ekspertyz przez te dwie uczelnie. Zgodnie z art. 78 ust. 2 prawa budowlanego organ może zlecić sporządzenie ekspertyzy na koszt inwestora, właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego, jeżeli jest to niezbędne do wydania decyzji lub do ustalenia przyczyn katastrofy.

W skargach do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego spółka argumentowała, że skoro już istniała ekspertyza Politechniki Krakowskiej i toczyło się śledztwo, zlecenie dwóch kolejnych ekspertyz nie było niezbędne.

W prawomocnym wyroku z 2011 r., który wiązał sądy i organy, WSA w Warszawie stwierdził jednak, że ze względu na skalę i rozmiar katastrofy, wielkość hali i skomplikowanie jej konstrukcji ekspertyzy były niezbędne. GINB nie wyjaśnił natomiast, dlaczego zlecił aż dwie. W wyniku tego wyroku GINB zmienił więc swoją decyzję i zobowiązał spółkę do zapłaty 97 tys. zł kosztów wykonania tylko jednej ekspertyzy.

Spółka zaskarżyła jednak do WSA w Warszawie również i tę decyzję. Powtórzyła poprzednie argumenty, toteż sąd przypomniał, że postępowanie w sprawie zobowiązania do zapłaty kosztów ekspertyzy toczy się od 2008 r., i wszystkie istotne okoliczności sprawy zostały wyjaśnione.

Gdy WSA oddalił tę skargę, spółka wniosła skargę kasacyjną do NSA. Tym razem zarzuciła, że we wspomnianym prawomocnym wyroku z 2011 r. sąd wypowiedział się jedynie co do zasadności sporządzenia jednej ekspertyzy, nie wskazując, która z dwóch opinii miałaby być niezbędna.

Wskazując na wiążący prawomocny wyrok z 2011 r., NSA oddalił skargę kasacyjną. Za prawidłowe uznał też obciążenie spółki kosztami ekspertyzy Politechniki Wrocławskiej. Obejmowała ona więcej zagadnień. Pełniejsza była ocena przyczyn i okoliczności katastrofy budowlanej, więc ta właśnie ekspertyza powinna być traktowana jako podstawowa – orzekł NSA.

Sygnatura akt: II OSK 3352/17

Spółka była zarządcą hali, której dach runął 28 stycznia 2006 r., podczas wystawy gołębi pocztowych.

Czytaj także: Sąd ws. MTK: Skarb Państwa odpowiada za katastrofę

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego