– Po zakupie działki budowlanej kolejnym krokiem jest wybór projektu domu. Ogromna liczba tych dostępnych na rynku pozwala wybrać dokładnie takie rozwiązanie, jakie sobie wymarzyliśmy. Pamiętajmy jednak, że łatwo kupić niewłaściwy projekt, który trudno będzie dostosować do miejscowych warunków zabudowy – przestrzega Wojciech Rutowicz z firmy ES Polska.
Ostatnio najbardziej oczywisty jest zakup gotowego projektu. W każdym kiosku i empiku znajdziemy wiele tego typu katalogów. Rozwiązanie bardziej tradycyjne to zamówienie indywidualnego projektu u architekta. W przypadku zakupu gotowego projektu architekt będzie musiał dostosować go do naszych potrzeb. Zdarzają się także oferty bezpłatnych produktów. Warunkiem ich otrzymania jest budowa domu pod klucz z inwestorem zastępczym.
– Z punktu widzenia architekta wybór projektu domu uzależniony jest od wielkości i usytuowania działki budowlanej. Projekt musi odpowiadać warunkom zabudowy terenu. Architekt może wówczas wykonać zmiany w projekcie, aby przystosować go do naszych upodobań, hobby, przyzwyczajeń itp. – mówi Wojciech Rutowicz.
W skład jednego projektu domu tak naprawdę wchodzą trzy: projekt architektoniczno-budowlany, projekt zagospodarowania działki i projekt instalacji. Powinna je wykonać osoba z odpowiednimi upoważnieniami i wiedzą techniczną, gdyż zarówno projekt, jak i budowa domu podlegają ograniczeniom prawa budowlanego.
Pamiętajmy, że nie uzyskamy pozwolenia na budowę domu tylko na podstawie posiadanego projektu. Musi on być dostosowany przez uprawnionego architekta do działki, na której stanie dom. Dlatego nie ma sensu zakup projektu w ciemno, kiedy nie mamy jeszcze działki.