– To niszczy cały dotychczasowy dorobek pośredników – mówi o rządowym pomyśle Zbigniew Kubiński, szef Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości.
– To doprowadzi do wzrostu konkurencji i potanienia usługi, ale na rynku pojawi się sporo oszustów i dyletantów – przewiduje Aleksander Scheller, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
Pomysł likwidacji licencji dla pośredników nieruchomości jest częścią projektu ustawy Szejnfelda ograniczającej bariery administracyjne dla obywateli i przedsiębiorców. Gdy wejdzie ona w życie, te usługi będzie mógł oferować każdy, nawet absolwent szkoły podstawowej. Wystarczy, by miał polisę odpowiedzialności cywilnej.
„Celem likwidacji licencji ma być otwarcie dostępu do tego zawodu” – wyjaśniono w uzasadnieniu projektu. Dziś w Polsce pracuje około 12,5 tysiąca uprawnionych pośredników. Jednak w rzeczywistości na rynku działa znacznie więcej osób, część z nich bez żadnego przygotowania zawodowego. Ci, którzy nie mają uprawnień, często pracują „pod opieką” licencjonowanych pośredników – płacąc im za to część swojego wynagrodzenia. Liczba osób działających w szarej strefie może sięgnąć nawet 25 tysięcy.
[wyimek][srodtytul]5 tys. zł[/srodtytul] kosztuje obecnie zdobycie licencji zawodowej pośrednika nieruchomości[/wyimek]