W piątek Sąd Najwyższy przesądził, że nie wolno rozgraniczyć nieruchomości należących do tego samego właściciela, ale dwóch różnych użytkowników wieczystych.
Czytaj także: Rozgraniczenie nieruchomości: jak ustalić granicę działki z sąsiadem
SN odpowiedział na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Częstochowie. Rozpatrywał on spór w tej sprawie między dwoma firmami. Jedna z nich chciała rozgraniczenia i dostała decyzję administracyjną w tej sprawie. Wówczas zaprotestował drugi przedsiębiorca. Odwołał się do sądu rejonowego. I wygrał. Sąd uznał, że chociaż nieruchomości mają różne księgi wieczyste, to postępowanie rozgraniczeniowe jest możliwe pomiędzy właścicielami nieruchomościami, a w tym wypadku właściciel jest jeden.
Zdaniem SR uprawnienie do rozporządzania prawem użytkowania wieczystego, nie daje uprawnienia do decydowania o nieruchomości, na której zostało ono ustanowione. Wynika to wyraźnie z art, 46 kodeksu cywilnego definiującego pojęcie nieruchomości. Według sądu tylko właściciel może zdecydować o przebiegu granic pomiędzy nieruchomościami (uwzględniając stanowisko użytkowników), a ten nie jest tym specjalnie zainteresowany.
Tym razem odwołała się firma, której zależało na jasnym wytyczeniu granic.