[i][b]Mieszkamy w bloku należącym do wspólnoty mieszkaniowej. W moim mieszkaniu czuć czad. Prezes wspólnoty, po moim zgłoszeniu o wydobywaniu się czadu z kratek wentylacyjnych, powiedział mi, że on może załatwić ten problem, ale na mój koszt. Chciałabym dodać, iż ja mam ogrzewanie gazowe, a sąsiadka z góry piec. Wydaje mi się, że koszty powinna ponieść wspólnota mieszkaniowa ponieważ jest to wada budynku. Kto ma rację?[/b][/i]
Raczej niemożliwe, by czytelniczka czuła czad w swoim mieszkaniu, gdyż tlenek węgla to gaz bezbarwny, bezwonny i niedrażniący, co czyni go tym bardziej podstępnym. Jest niezwykle toksyczny: zatrucie tlenkiem węgla najczęściej jest śmiertelne. Z pewnością należy sprawdzać jego obecność w budynku, w którym funkcjonują kotły czy piece węglowe lub gazowe. W tych drugich bowiem też może dojść do ulatniania się czadu.
Prawdopodobnie czytelniczka czuje dym z pieca użytkowanego przez sąsiadkę, lecz fakt ten świadczy o tym, że kominy dymowe lub wentylacyjne nie działają poprawnie i wymagają udrożnienia. Wielu właścicieli lokali ma wątpliwości, kto powinien ponieść koszty kontroli i usunięcia usterki.
Okresowe przeprowadzanie kontroli budynku, w tym np. instalacji, przewodów dymowych, spalinowych, kanałów wentylacyjnych, jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy budynku (art. 62 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183262]prawa budowlanego[/link]). W budynku wspólnoty przewody, kanały i kominy stanowią część nieruchomości wspólnej, więc za ich skontrolowanie przynajmniej raz w roku odpowiada zarząd (zarządca) wspólnoty. Koszty z tym związane powinny być pokrywane z zaliczek wpłacanych przez właścicieli lokali na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Wynika to z art. 14 pkt 1 [link=http://http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy o własności lokali[/link], która wydatki na bieżącą konserwację zalicza do kosztów zarządu.
To samo dotyczy kosztów usunięcia usterek (stwierdzonych podczas kontroli albo w innym czasie) we wspólnej części nieruchomości. Natomiast usterki stwierdzone w części użytkowanej wyłącznie przez właściciela lokalu (np. nielegalne podłączenie wyciągu w kuchni do przewodu wentylacyjnego) powinien on usunąć na swój koszt bezpośrednio po stwierdzeniu uszkodzenia.