Wraz z nadejściem Nowego Roku minęła okrągła – dziesiąta już – rocznica bezczynności prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, która sprawia, że osoby uprawnione do rekompensat z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej mają prawo czuć się po raz kolejny bardzo pokrzywdzone.
Większość uprawnionych nie zrealizowała jeszcze swoich uprawnień do rekompensaty. Tymczasem wartość nieruchomości zabużańskich została określona na podstawie operatów szacunkowych często sporządzonych już kilka lat wcześniej. Na ich podstawie zostały wydane formalne potwierdzenia (zaświadczenia, decyzje) prawa do tychże rekompensat opiewające na nieprzystające do obecnych realiów kwoty. Powszechnie znanym faktem jest bowiem niespotykany wręcz wzrost cen nieruchomości.Teoretycznie nie powinno być problemu. Stosownie bowiem do treści art. 17 ust. 5 ustawy z 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej wypłacający owe rekompensaty w formie świadczeń pieniężnych Bank Gospodarstwa Krajowego dokonuje waloryzacji zgodnie z art. 5 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, na dzień realizacji prawa do rekompensaty. Z kolei art. 5 stanowi, iż waloryzacji tej należy dokonać przy zastosowaniu wskaźników zmian cen nieruchomości ogłaszanych przez prezesa GUS w Monitorze Polskim.
Ustawa o gospodarce nieruchomościami weszła w życie 1 stycznia 1998 r. Tymczasem wskaźnik zmian cen nieruchomości do dzisiaj nie został opublikowany – mimo upływu dziesięciu lat. W tej sytuacji w praktyce stosuje się przepis przejściowy – art. 227 ustawy o gospodarce nieruchomościami – który stanowi, iż do czasu ogłoszenia przez prezesa GUS wskaźników zmian cen nieruchomości waloryzacji dokonuje się przy zastosowaniu wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych (potocznie: wskaźnik inflacyjny).
Jedynie dla ogólnego zobrazowania sytuacji warto przytoczyć oficjalne dane GUS dotyczące tego wskaźnika w latach 2000 – 2006 (przy podstawie rok poprzedni równy 100):
> 110,1