Państwowe grunty rolne tworzą tzw. Zasób Własności Rolnej Skarbu Państwa. Zasady obrotu tymi gruntami określa ustawa z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (DzU z 2004 r. nr 208, poz. 2128, ze zm.; dalej: ustawa). Wykonywanie prawa własności w stosunku do tych nieruchomości należy do Agencji Nieruchomości Rolnych. Wykonuje ona to prawo we własnym imieniu, ale na rzecz Skarbu Państwa, który jest właścicielem nieruchomości. Do zadań Agencji należy, najogólniej rzecz ujmując, restrukturyzacja i sprzedaż nieruchomości rolnych (art. 6 i 27). Nabywać grunty może ona tylko wtedy, gdy są potrzebne na cele publiczne (art. 32a).
Między Agencją a nabywcami nieruchomości rolnych dochodzi coraz częściej do sporów. Ich źródłem jest art. 29 ust. 5 ustawy, który stanowi: „Agencji przysługuje prawo odkupu nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa w okresie pięciu lat, licząc od dnia jej nabycia od agencji, z wyjątkiem nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych; prawo odkupu powinno być ujawnione w księdze wieczystej danej nieruchomości”. Ustawa nie określa warunków, na jakich nieruchomości sprzedawane przez Agencję mogą być przez nią odkupywane. W art. 54 stanowi jedynie, że w sprawach nieuregulowanych jej przepisami stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Oznacza to, że Agencja może odkupywać nieruchomości na warunkach określonych w art. 593 – 595 k. c. W świetle tych przepisów z chwilą wykonania przez sprzedawcę prawa odkupu nabywca obowiązany jest przenieść z powrotem własność kupionej rzeczy na sprzedawcę, sprzedawca zaś ma obowiązek zwrócić cenę, koszty sprzedaży oraz poniesione nakłady. Jednakże zwrot nakładów, które nie były konieczne, należy się kupującemu tylko w granicach istniejącego zwiększenia wartości rzeczy.
Instytucja odkupu rzeczy sprzedanej znana jest polskiemu prawu cywilnemu od dawna. Problem w tym, że między postanowieniami kodeksu cywilnego a art. 29 ust. 5 ustawy jest zasadnicza różnica. W pierwszym wypadku o wpisaniu do umowy sprzedaży prawa odkupu decydują same strony umowy, natomiast w drugim – ustawodawca; wpisanie tego prawa do umowy sprzedaży i księgi wieczystej jest bowiem obowiązkowe. Art. 29 ust. 5 ustawy łamie ewidentnie fundamentalną zasadę prawa cywilnego, to znaczy zasadę autonomii woli stron umowy (art. 56 i 353
1
k.c.).