Sąd Najwyższy w wyroku z 9 stycznia 2008 r. uznał, że tak jest również wówczas, gdy w decyzjach, w których jako prawną podstawę wydania wskazano art. 35 ustawy z 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczenia nieruchomości, mowa była o czasowym zajęciu nieruchomości. Oznacza to m.in., że właściciele nieruchomości, których dotyczą te decyzje, nie mogą na drodze sądowej domagać się ani zdemontowania urządzeń ze swojej nieruchomości, ani wynagrodzenia za bezumowne z niej korzystanie.
Wynagrodzenia za bezumowne korzystanie domagał się od aktualnego właściciela magistrali ciepłowniczej – firmy Dalkia Poznań SA – Zdzisław R., właściciel nieruchomości, przez którą magistrala ta przebiega. W 1979 r. wydana została decyzja administracyjna o zezwoleniu na czasowe zajęcie nieruchomości dla przeprowadzenia tej magistrali. Jako prawną jej podstawę wskazano art. 35 ustawy z 1958 r.
Sąd I instancji uznał, że żądanie Zdzisława R. jest bezpodstawne, bo aktualny właściciel magistrali ma tytuł prawny do korzystania z jego nieruchomości w postaci tej decyzji. Taka decyzja ograniczająca własność wiąże każdoczesnego właściciela nieruchomości i uprawnia każdoczesnego właściciela urządzeń przesyłowych do korzystania z niej. Decyzja wydana na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z 1958 r., a także na podstawie późniejszych odpowiedników tego przepisu, tj. art. 70 ust. 3 ustawy z 1985 r. oraz art. 124 § 1 aktualnej ustawy o gospodarce nieruchomościami, daje właścicielowi tych urządzeń trwałe uprawnienia odpowiadające w istocie slużebności gruntowej.
Sąd II instancji zmienił ten wyrok i zasądził na rzecz Zdzisława R. 56 tys. zł tytułem odszkodowania za bezumowne korzystanie z jego nieruchomości. Uznał, że skoro mowa w decyzji o czasowym jej zajęciu, to Dalkia Poznań SA nie dysponuje prawem do trwałego korzystania z tej nieruchomości.
Sąd Najwyższy wskutek skargi kasacyjnej przedsiębiorstwa uchylił wyrok II instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. – Problem prawny w tej sprawie sprowadza się do pytania, czy decyzja wydana na podstawie art. 35 ustawy z 1958 r. uprawnia do trwałego, czy tylko czasowego zajęcia gruntu – mówił sędzia Marian Kocon. Stwierdził, że daje ona prawo do trwałego korzystania z gruntu.